reklama
reklama

Alert zarządzania kryzysowego dla województwa podkarpackiego. Zacznie się już niebawem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Alert zarządzania kryzysowego dla województwa podkarpackiego. Zacznie się już niebawem - Zdjęcie główne

Alert zarządzania kryzysowego dla województwa podkarpackiego. Zacznie się już niebawem

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościNad Podkarpacie nadciąga fala gorąca z temperaturami dochodzącymi do 30 °C, a wraz z nią lokalne burze, silny wiatr i ryzyko gwałtownych wzrostów stanów wody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał jednocześnie trzy ostrzeżenia – dwa przed upałem oraz jedno burzowe, a służby hydrologiczne podniosły alarm dotyczący możliwych podtopień w dorzeczu Wisłoki, Wisłoka i Sanu.
reklama

Od czwartku 5 czerwca, godz. 14.00, do piątku 6 czerwca, godz. 18.00, w powiatach jarosławskim, lubaczowskim, przemyskim oraz w Przemyślu obowiązuje ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia. Synoptycy zapowiadają, że:

Temperatura maksymalna w dzień może osiągać 30 °C, a minimalna w nocy spaść jedynie do 19 °C

– podano w komunikacie (prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 75 %).

Nieco niższy – pierwszy stopień – wprowadzono w centralnej części regionu, m.in. w powiatach rzeszowskim, dębickim, mieleckim czy łańcuckim. Tam maksima również zbliżą się do 30 °C, a noce pozostaną tropikalne z temperaturą około 18 °C.

Nocne burze z wiatrem do 85 km/h

Dla powiatów położonych bardziej na północ (mielecki, dębicki, kolbuszowski, stalowowolski, Tarnobrzeg i okolice) IMGW wydał ostrzeżenie burzowe pierwszego stopnia, ważne od czwartkowego wieczoru (20.00) do piątkowego świtu (04.00). Z prognozy wynika, że:

reklama

Miejscami opady deszczu mogą sięgnąć 35 mm, porywy wiatru – 85 km/h, a lokalnie wystąpi grad.

Alert hydrologiczny: szybkie przybory w mniejszych ciekach

Równolegle Centrum Hydrologiczne IMGW-PIB zmodyfikowało obowiązujące już ostrzeżenie dotyczące gwałtownych wzrostów stanów wód (stopień 1). Ostrzeżenie obejmuje zlewnie Brenia, Wisłoki, Łęgu, Wisłoka oraz środkową i dolną część zlewni Sanu i obowiązuje do piątku 6 czerwca, godz. 06.00.

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych na mniejszych rzekach mogą pojawić się szybkie przybory prowadzące do lokalnych podtopień. Punktowo możliwe jest nawet przekroczenie stanów ostrzegawczych

– informują hydrolodzy, oceniając prawdopodobieństwo zjawiska na 70 %.

reklama

Zalecenia dla mieszkańców i turystów

  • Chłodzenie organizmu – unikaj bezpośredniego słońca w godzinach 11-17, nawadniaj się częściej niż zwykle.
  • Planowanie aktywności – jeśli musisz pracować lub podróżować, rób przerwy w zacienionych miejscach.
  • Bezpieczeństwo podczas burz – zabezpiecz luźne przedmioty na balkonach, nie parkuj pod drzewami i nie ignoruj pierwszych oznak zbliżającej się komórki burzowej (nagłe ochłodzenie, wzrost prędkości wiatru).
  • Ostrożność nad wodą – gwałtowne opady mogą podnieść poziom rzek i potoków; nie wchodź do wezbranych cieków, nie próbuj przejeżdżać przez zalane drogi.
  • Monitoruj komunikaty – aktualne ostrzeżenia dostępne są na stronie meteo.imgw.pl oraz w aplikacjach RSO i Meteo IMGW.
 

reklama

Prognoza na kolejne dni

Obecna fala upałów ma ustąpić w piątek wieczorem, gdy front atmosferyczny przesunie się nad wschodnią granicę kraju. Chłodniejsze, choć wciąż ciepłe, masy powietrza napłyną na Podkarpacie w weekend, obniżając dzienne temperatury do 24-26 °C. Jednocześnie utrzyma się niewielka chwiejność atmosfery, a przelotne burze mogą występować punktowo także w sobotę.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo