reklama

„Akcja protestacyjna” na budynkach komend straży pożarnej w Ustrzykach Dolnych i Lesku. O co chodzi?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

„Akcja protestacyjna” na budynkach komend straży pożarnej w Ustrzykach Dolnych i Lesku. O co chodzi? - Zdjęcie główne

Lesko | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościFunkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zrzeszeni w NSZZ „Solidarność” rozpoczęli protest, domagając się 15-procentowych podwyżek wynagrodzeń oraz dodatków mieszkaniowych wzorowanych na zasadach obowiązujących w Siłach Zbrojnych. Rozczarowani planowaną przez rząd 5-procentową waloryzacją płac, związkowcy nie wykluczają zaostrzenia działań protestacyjnych.
reklama

Pod koniec listopada 2024 roku Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” przedstawiła Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji swoje kluczowe postulaty. Wśród nich najważniejsze są: 15-procentowa podwyżka wynagrodzeń, mająca na celu rekompensatę rosnących kosztów życia, wprowadzenie dodatków mieszkaniowych wzorowanych na systemie obowiązującym w Siłach Zbrojnych, obejmujących również odprawy mieszkaniowe, zmiany w naliczaniu emerytur dla strażaków przyjętych do służby po 2012 roku oraz płatne nadgodziny dla funkcjonariuszy otrzymujących dodatek funkcyjny.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

reklama

Związkowcy podkreślają, że obecne warunki finansowe nie odpowiadają realnym potrzebom strażaków i nie gwarantują stabilności ekonomicznej funkcjonariuszy oraz ich rodzin.

Podwyżki niewspółmierne do oczekiwań

Rząd na 2025 rok zaplanował 5-procentowy wzrost uposażeń funkcjonariuszy Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej. Zdaniem strażaków, taki poziom waloryzacji nie uwzględnia rosnącej inflacji oraz zwiększających się kosztów życia. W ubiegłym roku podwyżki wyniosły 20 procent, co przełożyło się na średni wzrost wynagrodzenia strażaka PSP o 1452 złotych brutto. Mimo to związkowcy uważają, że nie spełniło to ich oczekiwań i nadal istnieje potrzeba znaczącego zwiększenia płac.

Do postulatów NSZZ „Solidarność” dołączyły inne organizacje związkowe, w tym NSZZ Pracowników Pożarnictwa, Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, NSZZ Policjantów i NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

reklama

Utworzenie wspólnego frontu związkowego znacząco zwiększa presję na rząd, który będzie musiał zmierzyć się z narastającym niezadowoleniem wśród służb mundurowych.

Formy protestu i dalsze plany

W grudniu 2024 roku strażacy rozpoczęli akcję protestacyjną, polegającą na oflagowaniu budynków komend oraz pojazdów służbowych. Baner z napisem „Akcja protestacyjna” znajduje się również na budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lesku oraz Ustrzykach Dolnych.

Związkowcy zapowiadają, że w przypadku braku reakcji rządu protest zostanie zaostrzony. Możliwe działania obejmują organizację ogólnokrajowej manifestacji we współpracy z innymi służbami mundurowymi.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal wBieszczady.pl to źródło informacji o Bieszczadach – odkryj szlaki turystyczne, noclegi, atrakcje, kulturę i historię. Zaplanuj z nami swoją podróż. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama