reklama

75 lat temu zakończyła się Akcja „Wisła”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: IPN

75 lat temu zakończyła się Akcja „Wisła” - Zdjęcie główne

75 lat temu zakończyła się Akcja „Wisła” | foto IPN

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

AktualnościBył to jeden z najbardziej kontrowersyjnych, wywołujących do dzisiaj emocje, wydarzeń w powojennej Polsce. 75 lat temu, w 1950 roku zakończyła się Akcja „Wisła” – akcja systemowego przesiedlenia m.in. ludności Bieszczad na tzw. Ziemie Odzyskane, a jednoczesna akcja likwidacji UPA.
reklama

Akcja „Wisła” to jedno z najczarniejszych wydarzeń w historii powojennej Polski, pokazująca brutalne metody stosowane przez komunistyczne władze w celu likwidacji ukraińskiego podziemia. Rozpoczęta 20 kwietnia 1947 roku, miała na celu nie tylko zwalczanie oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), ale także deportację ukraińskiej i łemkowskiej ludności cywilnej z południowo-wschodniej Polski. Działania te były realizowane w atmosferze strachu i przemocy, a ich skutki były odczuwalne przez wiele lat – i są nawet do dziś.

Po II wojnie światowej w granicach Polski znalazło się około 630 tys. Ukraińców i Łemków. W wyniku porozumienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) z Ukraińską Socjalistyczną Republiką Sowiecką (USRS) w 1944 roku, rozpoczęto dobrowolną ewakuację ludności ukraińskiej. Jednakże, w miarę upływu czasu, biorący udział w tej operacji ludzie nie byli w stanie dobrowolnie opuścić swoich domów, co skłoniło władze do podjęcia bardziej drastycznych działań.

reklama

Pierwsze deportacje miały charakter częściowo dobrowolny, jednak wkrótce sytuacja uległa zmianie. W 1945 roku, w obliczu braku zainteresowania dobrowolnym osiedleniem się w Związku Radzieckim, władze zaczęły stosować przemoc. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej greckokatolicki biskup Jozafat Kocyłowski był jednym z wielu, którzy zostali deportowani, a jego tragiczny los symbolizował ogrom cierpień, jakie dotknęły ludność ukraińską.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz UPA stały się symbolami oporu wobec władz komunistycznych. Po zbrodniach na Wołyniu, oddziały UPA rozwinęły się w Zakierzońskim Kraju, gdzie prowadziły walkę nie tylko z Polakami, ale także z NKWD. Te działania stanowiły pretekst dla władz komunistycznej Polski do podjęcia akcji „Wisła”. Po zabójstwie generała Karola Świerczewskiego przez UPA w marcu 1947 roku, decyzja o rozpoczęciu akcji „Wisła” zapadła szybko. Grupa Operacyjna „Wisła”, składająca się z około 21 tys. żołnierzy, została wysłana do akcji, korzystając z przewagi militarnej nad UPA. Celem było nie tylko zlikwidowanie ukraińskiego podziemia, ale także deportacja ludności cywilnej.

reklama

Akcja rozpoczęła się 28 kwietnia 1947 roku. Wojsko otaczało wioski, dając mieszkańcom zaledwie kilka godzin na spakowanie się. Wysiedlono ponad 140 tys. osób, a ich mienie zostało przejęte przez władze. Ludność była transportowana do punktów zbiorczych i następnie wysiedlana na poniemieckie ziemie zachodnie i północne. Procedura była brutalna, a warunki, w jakich odbywały się deportacje, nieludzkie. Stacji załadowczych było początkowo 12: Nowy Łupków i Łukawica; Besko i Komańcza; Szczawne-Kulaszne-Wysoczany, Pisarowce i Zagórz; Załuż i Olszanica; Sanok, Przeworsk i Bełżec. Później doszło jeszcze kilka, między innymi Werbkowice, Chotyłów.

reklama

Akcja „Wisła” miała długotrwałe skutki, które zmieniły strukturę społeczną i kulturową obszarów objętych akcją. Mimo że władze komunistyczne tłumaczyły swoje działania walką z terroryzmem, nie można zignorować faktu, że akcja ta była przykładem odpowiedzialności zbiorowej, w której niewinni ludzie ponosili konsekwencje czynów innych.

W sierpniu 1990 roku Senat Rzeczpospolitej Polskiej potępił akcję „Wisła”, uznając ją za przykład stosowania metod charakterystycznych dla systemów totalitarnych. Władze mogły rozbić podziemie ukraińskie bez przeprowadzania deportacji, co wskazuje na bezsensowność i brutalność tych działań.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama