W świecie sportu jubileusze zwykle wiążą się z galami, przemówieniami i laudacjami. Czesław Lang postanowił jednak świętować 70. rocznicę swoich urodzin w zupełnie inny sposób – aktywnie, na rowerze, razem z innymi pasjonatami kolarstwa. W dniu swoich urodzin – 17 maja – wystartuje w wyścigu Orlen Lang Team Race, który odbędzie się w Arłamowie.
W dzień rozgrywania wyścigu będę świętował 70. urodziny, dlatego chciałbym zrobić małą niespodziankę każdemu startującemu i przejechać się razem z nimi. Zaprosimy wielkich mistrzów kolarskich, jak Darek Baranowski, Krzysztof Sujka, Lechosław Michalak, Jan Faltyn, Henryk Charucki i wielu, wielu innych
– zapowiedział Czesław Lang.
To nie będzie tylko urodzinowy przejazd. Tego samego dnia w Arłamowie zakończy się Orlen Wyścig Narodów, jedna z najważniejszych imprez kolarskich dla zawodników do lat 23, która stanowi etap w rozwoju przyszłych mistrzów światowego peletonu. Obok Tour de l’Avenir we Francji oraz Wyścigu Pokoju w Czechach, to kluczowy przystanek dla młodych kolarzy z całego świata.
Kariera pisana wytrwałością
Czesław Lang urodził się 17 maja 1955 roku w Kołczygłowach na Kaszubach. Jego droga do światowego kolarstwa nie była łatwa, ale konsekwencja, talent i pracowitość szybko przyniosły efekty. Już w 1977 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata w drużynowej jeździe na czas (San Cristóbal) w składzie z Tadeuszem Mytnikiem, Mieczysławem Nowickim i Stanisławem Szozdą. Dwa lata później, w 1979 roku, wywalczył srebro w tej samej konkurencji podczas czempionatu w Valkenburgu (wraz z Witoldem Pluteckim, Stefanem Ciekańskim i Janem Jankiewiczem).Prawdziwym momentem przełomowym była jednak olimpiada w Moskwie w 1980 roku. W wyścigu ze startu wspólnego Czesław Lang zdobył srebrny medal, ustępując tylko Siergiejowi Suchoruczenkowowi. W tej samej imprezie zajął również czwarte miejsce w drużynowej jeździe na czas. W tym samym, 1980 roku wygrał także Tour de Pologne oraz prestiżowy wyścig Settimana Ciclistica Lombarda we Włoszech. W kolejnych latach odnosił sukcesy w zawodowym peletonie – był pierwszym polskim kolarzem, który podpisał kontrakt z zagranicznymi zespołami: GIS Gelati–Campagnolo i Del Tongo.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Najważniejsze sukcesy sportowe:
- 1977 – brązowy medal Mistrzostw Świata (drużynowa jazda na czas)
- 1979 – srebrny medal Mistrzostw Świata (drużynowa jazda na czas)
- 1980 – srebrny medal igrzysk olimpijskich w Moskwie (wyścig ze startu wspólnego), zwycięstwo w Tour de Pologne i Settimana Ciclistica Lombarda ·
- 1981 – zwycięstwo w Małopolskim Wyścigu Górskim
- 1983 – zwycięstwo w prologu Tirreno–Adriatico
- 1986 – zwycięstwo drużynowe w etapie Giro d’Italia
- 1987 – zwycięstwo w prologu Tour de Romandie
- 1988 – triumf etapowy w Volta a Catalunya oraz Trofeo Baracchi
Twórca polskiego kolarskiego sukcesu organizacyjnego
Po zakończeniu kariery zawodniczej Czesław Lang nie zszedł ze sceny sportowej. Stał się kluczowym animatorem rozwoju polskiego kolarstwa. W latach 90. przejął organizację Tour de Pologne – wyścigu, który przez lata był w cieniu Wyścigu Pokoju. Dzięki jego determinacji, wyścig ten awansował do światowej czołówki, zdobywając status World Tour i goszcząc czołowe ekipy zawodowego peletonu.To właśnie Czesław Lang stworzył również szereg imprez kolarskich dla amatorów i młodzieży – Tour de Pologne Amatorów, Skandia Maraton Lang Team, Tauron Lang Team Race czy Orlen Lang Team Race. Jego działania przyczyniły się nie tylko do popularyzacji kolarstwa w Polsce, ale także do wychowania nowego pokolenia zawodników.
----------
Z okazji 70. urodzin składamy Panu serdeczne życzenia – zdrowia, nieustającej pasji, energii oraz dalszych sukcesów w pracy na rzecz polskiego kolarstwa. Niech kolejne lata przyniosą wiele radości, inspirujących spotkań i satysfakcji z tego, co już zostało osiągnięte. Dziękujemy za to, że od lat pokazuje Pan, jak z klasą i wytrwałością łączyć sportowe dziedzictwo z nowoczesnością.
Z wyrazami szacunku
Redakcja wBieszczady.pl
Komentarze (0)