Pierwsze tegoroczne żubrze cielątko urodziło się wczoraj wieczorem w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Mucznem. Jest to żubrza dziewczynka, którą urodziła żubrzyca o imieniu Muczna – poinformowało na profilu społecznościowym Nadleśnictwo Stuposiany.

O narodzinach cielątka Nadleśnictwo poinformowały turystki, które podczas odwiedzania zagrody zauważyły nieruchomo leżące cielątko. Bojąc się, że coś może być nie w porządku zaalarmowały leśników. W rezultacie, Nadleśnictwo nagrodziło turystki możliwością wyboru imienia dla jałóweczki. Jednak z tego co wiemy, nie podjęły one jeszcze decyzji.

Dzisiaj widzieliśmy żubrzątko – na szczęście jest w świetnej kondycji, nie oddala się od mamy ani na krok.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z małą żubrzą dziewczynką.

Pokazowa Zagroda Żubrów – jednodniowe cielątko. Wideo: Saga

Przeczytaj również: Pokazowa Zagroda w Mucznem

W obiekcie podziwiać można żubry linii białowiesko-kaukaskiej, tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji. Zagroda zajmuje powierzchnię leśną ok. 7 ha, co pozwala na obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody. Każdego roku w zagrodzie rodzą się cztery małe żubrzątka.

Populacja żubrów w Bieszczadach wzrosła do ponad 700 osobników, do czego niewątpliwie przyczyniła się między innymi działalność wyżej opisanej zagrody. Największa ich liczba, bo aż 291 osobników znajduje się w lasach Nadleśnictwa Baligród. Na wolność wypuszczane są dwuletnie żubry, które poprzednio przeszły roczną aklimatyzację w górnej zagrodzie.

Zagroda czynna jest codziennie od godz. 9.00 do 19.00., a jej zwiedzanie jest bezpłatne.