reklama

Wypał nie dla turystów [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Węgiel drzewny produkowany był od wieków. Pozyskuje się go z gatunków drzew liściastych, takich jak buk, grab, dąb, olcha czy brzoza.
reklama

Technologia wypału węgla drzewnego polega na spalaniu drewna przy ograniczonym i kontrolowanym przez wypalacza dostępie tlenu. Dawniej węgiel wypalano w  mielerzach.

Z czasem zapotrzebowanie przemysłu, a także ochrona środowiska wymogły poszukiwania innych sposobów pozyskiwania węgla drzewnego. W latach 70 - tych XX wieku opracowano technologię pozyskiwania węgla drzewnego w retortach metalowych.  To właśnie one wpisały się w krajobraz Bieszczadów. 


Wypał węgla  na terenie Bieszczadów zanika. Kolejne wypały są zamykane, retorty stoją opuszczone i rdzewiają. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest sprowadzanie węgla z Ukrainy. Jest on znacznie gorszy jakościowo, ale za to tańszy.

Najstarszym i wciąż jeszcze działającym wypalaczem jest Zygmunt Furdygiel. Swoje "królestwo" ma  w Lipowcu pod Stężnicą. Przez lata przyjmował u siebie turystów, robił sobie z nimi zdjęcia.

Teraz Pan Zygmunt chce już  spokoju. Ostatnio odwiedzało go nawet 300 osób dziennie. Zamknął więc retorty przed turystami. Powinniśmy uszanować Jego decyzję.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama