reklama

Udaremniono przemyt niebezpiecznych środków ochrony roślin. Ich stosowanie jest niebezpieczne! [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udaremniono przemyt niebezpiecznych  środków ochrony roślin. Ich stosowanie jest niebezpieczne! [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze Podkarpackiej KAS udaremnili wwóz do Polski dużej ilości środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Środki próbowało przemycić dwóch obywateli Ukrainy.
reklama

Przez przejście graniczne w Medyce 30- letni obywatel Ukrainy  usiłował wwieź do Polski 60 litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Chemikalia przewoził w bagażniku, w trzech 20 litrowych kanistrach. Kierowca nie zgłosił towaru do kontroli. Nie okazał też wymaganych prawem dokumentów niezbędnych do legalnego przewozu środków przez granicę.

Kolejne 15 litrów i 5 kg środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia zostało wykrytych  podczas kontroli wjeżdżającego do Polski autokaru. Funkcjonariusze KAS z Medyki znaleźli ten towar w luku bagażowym pojazdu. Również w tym przypadku kierowca nie zgłosił towaru do kontroli i nie okazał  wymaganego zezwolenia.

reklama


W obydwu przypadkach dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Polskie Stowarzyszenie   Ochrony Roślin  prowadzą kampanię edukacyjną przeciwko nielegalnym środkom ochrony roślin.

Początek roku kiedy rozpoczyna się sezon zakupów środków ochrony roślin, to czas wzmożonej aktywności przestępców liczących na szybki zysk (kuszące oferty internetowe czy obwoźna sprzedaż po wyjątkowo niskich cenach).  Partnerzy akcji przypominają, że są to niezarejestrowane kanały sprzedaży. Podobnie nielegalne jest sprowadzanie środków ochrony roślin zza granicy bez zezwolenia albo pozwolenia ministra rolnictwa.

reklama

Oryginalne produkty można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez WIORIN, a opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

Pozorna oszczędność w postaci zakupu tańszego produktu niewiadomego pochodzenia, może oznaczać poważne koszty tj. utratę plonu, dotacji unijnych a także skażenie środowiska.

reklama


W 2020 r. funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu 200 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Z raportu Unii Europejskiej wynika, że aż co siódmy środek ochrony roślin w Europie może być podrobiony.

źródło: Krajowa Administracja Skarbowa/Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama