Reklama

Reklama

28 stycznia. Spotkanie z autorami książki "Cerkwie Galicji Wschodniej"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fotografia ze zbiorów Pawła Kusala

28 stycznia. Spotkanie z autorami książki "Cerkwie Galicji Wschodniej"  - Zdjęcie główne

foto Fotografia ze zbiorów Pawła Kusala

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już wkrótce pierwsze w roku 2021 Spotkanie Karpackie online pt. „O drewnianych cerkwiach wschodniogalicyjskich Karpat”

Udział w nim wezmą  Paweł Kusal i Stanisław Kryciński, autorzy wydanego  niedawno przez Wydawnictwo „Libra.pl” albumu  "Cerkwie Galicji Wschodniej".

Paweł Kusal z zawodu jest lekarzem weterynarii, zaś z zamiłowania  kolekcjonerem i  działaczem społecznym. Jest autorem wielu publikacji poświęconych Bieszczadom. Popularyzuje dawne Lesko i Bieszczady w mediach społecznościowych.

Stanisław Kryciński z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, z zamiłowania historykiem i krajoznawcą. Od dawna zaangażuje się w akcję ratowania dziedzictwa kulturowego południowo-wschodniego pogranicza. Jest autorem wielu książek poświęconych Bieszczadom, Beskidowi Niskiemu, a także Pogórzom.

Drewniana architektura cerkiewna Wschodniej Galicji jest zjawiskiem, które nie ma sobie równych w skali Europy, a różnorodność typów i bogactwo form tych budowli sakralnych wzniesionych z tak nietrwałego jak drewno materiału wzbudza zdumienie.

Do  początku XX w. dotrwały setki przepięknych drewnianych budowli, z których najstarsze miały ponad 300 lat. Niestety później wiele bezcennych starych cerkwi rozebrano w związku z budową nowych, obszerniejszych, ponadto ogromna ilość  świątyń  została zniszczona przez obie wojny  światowe i działania władz sowieckich.

Ten niezwykły świat galicyjskich cerkwi utrwalony został jednak na fotografiach. Imponujący ich zbiór zgromadził Paweł Kusal, który postanowił podzielić się nim z szeroką publicznością przygotowując albumu, który zawiera fotografie 242 cerkwi.

Autorem towarzyszących fotografiom opisów jest Stanisław Kryciński, również od wielu lat zajmujący się problematyką architektury cerkiewnej na dawnych kresach wschodnich.

Od Pana Kusala i Pana Krycińskiego dowiemy się z pewnością wielu interesujących faktów  o cerkwiach karpackich. Liczymy, że poznamy  historię zbioru fotografii Pawła Kusala, a także posłuchamy o  pasjach  Stanisława Krycińskiego.

To fascynujące spotkanie online odbędzie się 28 stycznia br. o godzinie 19.00.

Aby wziąć w nim udział należy najwcześniej na 5 minut przed rozpoczęciem  uruchomić TEN LINK

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy