Na terenie powiatu leskiego w dniach 26-28 września odbywały się ćwiczenia przygotowane przez Komendę Powiatową Policji w Lesku, przygotowujące do podejmowania działań zapobiegawczych i wspólnego reagowania służb na sytuacje kryzysowe.
Do udziału w ćwiczeniach zaproszonych zostało wiele służb współpracujących na co dzień z policją, m.in.: straż pożarna, Główny Inspektorat Służby Więziennej, GOPR, WOPR, STORAT, straż rybacka, straż leśna, służby ratownicze i medyczne, powiatowe i gminne zespoły zarządzania kryzysowego oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Trwające trzy dni ćwiczenia miały na celu m.in.: sprawdzenia sprawności systemu obiegu informacji pomiędzy służbami w sytuacji zagrożenia oraz czasów ich reakcji na zdarzenia kryzysowe, zgranie działań jednostek policji i administracji publicznej podczas działań związanych zakłóceniem bezpieczeństwa publicznego oraz minimalizowania zagrożeń pośrednich, doskonalenie współpracy podmiotów systemu zarządzania kryzysowego oraz sprawdzenie procedur ujętych w planach zarządzania kryzysowego.
Uczestnicy ćwiczeń realizowali zadania związane z następującymi zagrożeniami: wystąpienie na terenie jednej ze szkół „sytuacji aktywnego strzelca" , potencjalnego zagrożenia bombowego, wystąpienie „sytuacji ucieczki więźniów" oraz „sytuacji zakładniczej". W poniedziałek ćwiczenia realizowane według wcześniej opracowanych scenariuszy odbyły się na terenie jednej z leskich szkół ponadpodstawowych, we wtorek na Jeziorze Solińskim.
W dniach 26-27 września Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SPZOZ w Sanoku wzięło udział w ćwiczeniach służb ratowniczych zorganizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Lesku. W scenariuszu ćwiczeń było kilka epizodów, gdzie każda ze służb realizowała swoje zadania. Głównym celem pogotowia ratunkowego było przećwiczenie procedury postępowania zespołów ratownictwa medycznego w zdarzeniu masowym oraz doskonalenie współpracy z innymi służbami i podmiotami ratunkowymi. W dniu dzisiejszym w epizodzie na Zalewie Solińskim brały udział dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz trzeci w ambulansie wodnym. Możliwość udziału w takich ćwiczeniach jest dla ratowników pogotowia bardzo cenna, mam nadzieję, że rzeczywistość nigdy nie przyniesie nam takich realnych wyzwań, ale zawsze musimy być do nich dobrze przygotowani i skoordynowani. Dziękuję panu Komendantowi KPP w Lesku Grzegorzowi Koczera za zaproszenie, gratuluję dobrej organizacji tak dużego przedsięwzięcia. Dziękuję również ratownikom medycznym BPR za udział i profesjonalne działania w tak trudnych warunkach pogodowych, a wszystkim służbom uczestniczącym w ćwiczeniach za dobrą współpracę.
- podsumowuje dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego Beata Pieszczoch.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.