reklama

"Porta Rusica - z Połonin w Bieszczady" - transgraniczne trasy rowerowe [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Projekt "Porta Rusica - z Połonin w Bieszczady" jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
reklama

Projekt „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady” zakłada utworzenie tras turystyki rowerowej traktowanych jako wielofunkcyjne zielone korytarze dla niezmotoryzowanych użytkowników, promujących zdrowy styl życia, ekologiczne podróżowanie oraz jako narzędzie służące ochronie i interpretacji lokalnego dziedzictwa. Utworzony w ten sposób wielowymiarowy produkt turystyczny będzie łączyć ze sobą turystykę aktywną, zrównoważoną, ekologiczną, przyrodniczą oraz turystykę dziedzictwa.

Za 2,1 mln euro miłośnicy górskich podróży rowerowych otrzymają łącznie 50 km szlaków, w tym 14-kilometrowy odcinek typu „singletrack”. Dofinansowanie z programu Interreg Polska-Słowacja wyniesie 1,6 mln euro. Partnerami projektu są: Powiat Leski, Leśnictwo Ulič ze Słowacji oraz Nadleśnictwo Cisna. 

Porta Rusica, czyli Brama Ruska nawiązuje do historycznego traktu handlowego z XIX w., który łączył Michalowce z Baligrodem i wiódł przez Ruske, Przełęcz nad Roztokami do Roztok. W efekcie szlak ten zostanie w pełni dostosowany do turystów.

Celem głównym projektu jest zwiększenie poziomu wykorzystania przyrodniczego i kulturowego potencjału pogranicza polsko-słowackiego (powiat leski, nadleśnictwo Cisna, obec Snina) za sprawą zwiększenia dostępności obszarów dla turystyki rowerowej.

Szlak „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady” będzie prowadził przez najcenniejsze krajobrazy pogranicza polsko-słowackiego. A promocja szlaków rowerowych, eksponujących walory krajobrazowe, przełoży się na maksymalne wykorzystanie potencjału tej ziemi w celach turystycznych, środowiskowych i społeczno-gospodarczych.

Rok 2020 zamroził wiele zaplanowanych dla Projektu zadań w tym imprezy rowerowe, konferencje czy szkolenia. Realizowanie projektów Transgranicznych to zawsze duże wyzwanie ale przynoszące ogromne korzyści w rozwoju pogranicza Polsko-Słowackiego.

Każde wyzwanie to problemy, które wspólnie musieliśmy rozwiązać by jakość realizowanych zadań była w jak najwyższej formie. Partner Słowacki zmagał się z trudną procedurą uzyskania pozwolenia na budowę, między innymi renowacji  zabytkowej drogi będącej częścią oryginalnego szlaku handlowego Porta Rusica.

Nadleśnictwo Cisna zakończyło budowę ścieżki rowerowej SingielTrack a Powiat Leski budowę Wiat Widokowych i Przystankowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (została jeszcze jedna dodatkowa wiata). Okres pandemii to trudny czas dla wszystkich, brak możliwości spotkań personelu projektu i realizacji wspólnych zadań.

Obecnie Projekt przedłużony jest do Września 2021 roku. Planuje się organizację konferencji, szkoleń dla społeczności lokalnych i przewodników oraz działań promujących zrównoważoną turystykę rowerową. Jednym z e-produktów projektu jest interaktywna mapa szlaków rowerowych.

Projekt Porta Rusica został wybrany przez Interreg jako projekt reprezentatywny programu Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020. To  ogromnym wyróżnienie dla partnerów projektu i w pewnym sensie bodziec do podniesienia jakości tego projektu oraz kontynuowania i rozszerzania założeń rozwoju naszego regionu.

źródło: Jakub Hotloś - Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych i powiat - leski.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama