reklama

Odszedł na niebieskie połoniny...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odszedł na niebieskie połoniny... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDziś zmarł pomysłodawca i budowniczy kultowej Chaty Socjologa...
reklama

Legendarna już Chata Socjologa to drewniana chata studencka mieszcząca 30 osób, wzniesiona na szczycie pasma Otryt, w miejscu przedwojennego przysiółka wsi Chmiel o nazwie Otryt Górny.

Chata powstała w 1973 z inicjatywy  śp. Henryka Kliszko z Instytutu Socjologii UW oraz Norberta S. Wasilewskiego z Sekcji Turystyki Pieszej „Nogi” warszawskiego TKKF. Zbudowało ją środowisko studenckie skupione głównie wokół Instytutu Socjologii UW – stąd pochodzi nazwa chaty.

Przy budowie pierwszej chaty do postawienia zrębu chaty zatrudniono cieśli podhalańskich. Budowa drugiej chaty (po pożarze pierwszej w styczniuu 2003 roku)  przeprowadzona została przez członków i sympatyków Stowarzyszenia Klub Otrycki. Z przyczyn ideowych w chacie nie ma prądu, bieżącej wody, gazu, daleko jest do najbliższych zabudowań wiejskich, sklepu czy poczty.

reklama

Od początku chata miała być i była miejscem prowadzenia swobodnych dyskusji naukowych, obozów studenckich, domem pracy twórczej oraz wymiany poglądów w duchu ideologii marksistowskiej.  Nieprzerwanie organizowane są w niej obozy artystyczne i naukowe, majowe happeningi w stylu Pomarańczowej Alternatywy, koncerty piosenek i ballad wędrownych, pokazy filmowe, a także warsztaty szamańskie.

Z pewnością ludziom związanym z Chatą Socjologa będzie bardzo brakowało Henryka Kliszki, który do końca życia bywał na Otrycie...

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama