Jest to efekt roku obserwacji, ewaluacji, ale przede wszystkim merytorycznej dyskusji z przedstawicielami środowiska. Lasy Państwowe dziękują za wsparcie merytoryczne i duchowe! A zdecydowanej większości biwakujących za etyczne zachowanie w lesie .
Co się zmieni?
Przede wszystkim nazwa - "Zanocuj w lesie". To wynik dyskusji o tym, że nie wszyscy identyfikują się z takimi aktywnościami jak surwiwal i bushcraft.
Do końca kwietnia, wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Nie będzie tam żadnej dodatkowej infrastruktury! Sam las. Formalnie więc od 1 maja w Polsce w każdym nadleśnictwie takie miejsce powinno funkcjonować.
Wszelkie informacje o lokalizacji obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw. Nie będzie żadnych oznaczeń w terenie - tablic, płotków, ogrodzeń, itp.
Nie trzeba już zgłaszać pobytu pod warunkiem, że jednym miejscu nocuje maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.
Trzeba obowiązkowo zgłaszać na adres danego nadleśnictwa pobyt jeśli z noclegu korzysta grupa powyżej 9 osób i/lub powyżej 2 nocy. Zgłoszenie musi wpłynąć nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Bez formalnej zgody nie można korzystać z obszaru.
Obszary na terenach LKP (dotychczasowe obszary pilotażowe)
• Wszystkie zostają utrzymane.
• Przez rok od 14.04.2021 do 14.04.2022 można używać na nich kuchenek gazowych.
• Można z kuchenek korzystać wyłącznie zgodnie z warunkami opisanymi w regulaminie
• Wciąż jest zakaz palenia ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi
Bez zmian pozostają
• Zakaz zbierania drewna
• Zakaz palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi!
• Pozostałe wynikające z ustawy o lasach
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.