Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Kolej gondolowa nad Zalewem Solińskim [FOTO]

wiadomosci Zakończył się drugi konkurs w formie przetargu ofert na zakup terenu oraz na budowę widokowej linowej kolei gondolowej.

Asia Paś

Opublikowano: 9 października 2020 14:16 | Aktualizacja: 12 października 2020 17:58

 


Przeczytaj także: Nowe zasady zwiedzania Bieszczadzkiego Parku Narodowego Wpłynęła jedna oferta od PKL SA.  Zakończyła się część jawna procedury. W tej chwili toczy się część niejawna.


Jak mówi Wójt Gminy Solina Adam Piątkowski, spodziewam się pozytywnych rozstrzygnięć. Wygląda na to, że w tym roku rozpocznie się budowa.

 

W informacji z Urzędu Gminy w Solinie czytamy:

 

Solina to jedno z bardziej znanych turystycznych miejsc w Polsce. Co roku nad Jezioro Solińskie przyjeżdża ok. 1,4 mln turystów. Aby jeszcze lepiej wyeksponować walory i wykorzystać potencjał miejsca pojawił się pomysł budowy kolei  gondolowej i wieży widokowej, które uatrakcyjnią ofertę turystyczną regionu. Planowane rozpoczęcie inwestycji to rok 2020.

 

Widokowa kolej gondolowa rozpoczynałaby się od stacji „Plasza" zlokalizowanej powyżej deptaka prowadzącego do Zapory w Solinie, stacja końcowa znajdować się ma na Górze Jawor. Długość trasy kolei to ponad 1,5 kilometra. Najwyższa z podpór kolei ma mieć ponad 90 metrów wysokości. W ciągu jednej godziny kolej będzie mogła przewieźć około 1200 pasażerów.

 

Możliwa data oddania do użytku przypada na maj 2022 rok. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia wymaga czasu. Gmina Solina rozmowy z Polskimi Kolejami Linowymi rozpoczęła już w 2016 roku. Pomysł od samego początku był bardzo ciekawy, gdyż będzie to prawdopodobnie pierwsza na świecie kolej linowa przebiegająca wzdłuż zapory wodnej.

 

W 2017 roku  przeprowadzono badanie ruchu turystycznego, od maja do sierpnia przy wejściu na koronę zapory w Solinie stała gondola kolei linowej, gdzie turyści mieli możliwość wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej atrakcyjności takiego przedsięwzięcia. Zainteresowanie turystów przerosło wszelkie oczekiwania, a wyniki ankiety były bardzo zadowalające.

 

W  2017 roku Gmina Solina rozpoczęła procedowanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który uwzględnia w swoich zapisach możliwość budowy Kolei wraz z całą niezbędną infrastrukturą.W chwili obecnej trwa procedura rozstrzygnięcia przetargu na sprzedaż gruntów w m-ci Solina, z przeznaczeniem na realizację przedmiotowej inwestycji. Wpłynęła tylko jedna oferta, a przewidywany termin rozstrzygnięcia przetargu to 20.10.2020 r.

W galerii można zobaczyć  przykładowe wizualizacje kolei gondolowej.

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 dni temu | ocena +0 / -0

  Kvas

  Kolego " Bies z gór" mieszkam w biesach ponad 40 lat i powiem Ci ze wyciąg Na Jaworze juz pewnie nie miałby racji bytu ponieważ tam nie ma sniegu zima i turystów nad jeziorem, natomiast mieszkam w Strzebowiskach i wiem ile jest sniegu na stoku Jasła, śmiało można jeździć bedzie do kwietnia,u nas jest potrzeba ns taki wyciąg , Kalnica to ośla łączka dla dzieci, stary wyciąg z lat 80.Co do wycinki jadla pod wyciąg , to tez nie sa to jskies olbrzymie połacie lasu, trasa bedzie wiodła polanami jagodowymi wzdłuż żółtego szlaku.Dodam ze żyjemy tutaj wszyscy praktycznie z turystyki kazdy by chciał zeby i zima buli goscie i był prawdziwy wyciąg jsk w Tatrach czy Alpach.

 • 8 dni temu | ocena +0 / -0

  Bies z gór

  Na górze Jawor był wyciąg orczykowy . Najdłuższa trasa w Bieszczadach i ponad 100 metrów różnicy wysokości. Gdyby się ostał ( za grosze został wzięty doArłamowa- byłaby jeszcze lepsza atrakcja. W zimie z nartami gondolą z Soliny na górę Jawor , górną stację wyciągu narciarskiego. Przecinka trasy wyciagu i trasy zjazdu w lesie jeszcze jest. Na pewno lokalizacja wyciągu tutaj byłaby byłoby mądrzejsza niż ponowna próba zniszczenia przyrody Małego Jasła i Jasła na kmpleks wyciagów narciarskich. Propozycja budowy ( wycinki lasu i wystraszenia wyciągiem narciarskim zwierząt, zniszczenia siedlisk) przy coraz cieplejszych zimach , gdy nawet w Alpach jest problem ze śniegiem to głupota ludzi z Cisnej. Propozycja budowy zostałą zatweirdzona przez wojewodę podkarpackiego w ramach funduszu odbudowy po kowidzie z setkami milionów złotych na to. Już w tamtym wieku pewien redaktor z Krakowa próbował takie wyciągi w tym miejscu reklamować jako "Kolorowy zawrót głowy". Na szczęście ekolodzy skutecznie to jemu i politykom z Cisny z głowy to wybili. Mam nadzieje , że teraz tez nie pozwolą i ruszą w obronie unikalnych lasów i połonin masywu Jasła oraz Małego Jasła. Wojewoda już zatwierdził propozycję.

 • 11 dni temu | ocena +2 / -1

  Andrzej

  Pod budowę 2 słupów kolejki przeznaczono do sprzedaży 9 ha ziemi dla inwestora, bo tak był skonstruowany przetarg, nie sprzedano w pierwszym przetargu, ogłoszono drugi z ceną 5 mln ile zaoferowano nikt nie wie część tajna. Gdzie ci dziennikarze choć trochę myślący, sprawa sprzedaży działki w Polańczyku pod szpital uzdrowiskowy który nigdy nie powstał jedynie zaciągnięto kredyt hipoteczny w wys.5mln i gmina może odzyskać działkę jak spłaci kredyt. Tak w Solinie pod dwa słupy idzie 9 ha.