Jak zachować się w górach podczas załamania pogody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Szymon Ziemba

Jak zachować się w górach podczas załamania pogody - Zdjęcie główne

Burza w Bieszczadach | foto Szymon Ziemba

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas przemierzania szlaków górskich natknąłeś się na nagłe załamanie pogody? Przeczytaj kilka cennych informacji jak zachować się w takiej sytuacji.

Aura pogodowa w górach bywa zmienna. Na słonecznym niebie szybko mogą pojawić się chmury z których następnie będzie deszcz a nawet burze. Wyładowania atmosferyczne są jednym z najpoważniejszych zagrożeń, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie.

 

Część bieszczadzkich tras jest długa, a wiele z nich przebiega przez odsłonięte połoniny. Niewielkie zaludnienie tamtych terenów powoduje, że trudno będzie nam skrócić podróż i zejść szybciej w dół.

 

Jak zaplanować swoją podróż

 

Przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić prognozę pogody na cały dzień. Jeżeli nie jest ona sprzyjająca, najbardziej rozsądnym zachowaniem będzie rezygnacja z pieszej wyprawy.

 

Jeżeli mamy tylko taką możliwość, wyjdźmy na szlak rano, ponieważ warto mieć rezerwę na powrót. Poza tym jak wiemy załamania pogody pojawiają się zwykle po południu.

 

Co zrobić gdy podczas burzy jesteśmy w górach?

 

Gdy przemierzając szlak ujrzymy na niebie kłębiące się chmury, a odgłosy burzy zaczynają się nasilać, powinniśmy jak najszybciej zawrócić i udać się w kierunku najbliższego schronu. Należy zejść jak najniżej.

 

Jeżeli nie mamy takiej możliwości zabezpieczmy się przed wyziębieniem i przemoknięciem oraz unikajmy otwartych przestrzeni, pojedynczych drzew, kontaktu z wodą czy metalowymi elementami. Jeżeli mamy przy sobie takie przedmioty odłóżmy je na co najmniej kilka metrów od siebie. Gdy jest więcej osób, nie należy się do siebie zbliżać. Trzymajmy odległość, ponieważ przy ewentualnym uderzeniu pioruna może ucierpieć wówczas cała grupa.

 

Gdy podejmiemy decyzję, że chcemy przeczekać burzę w jednym miejscu, powinniśmy odizolować się od podłoża. Najlepiej usiądźmy na plecaku czy karimacie. Ważne jest to, by mieć złączone nogi.

 

Co z telefonem komórkowym?

 

Opinie dotyczące telefonu podczas burz są różne. Jedna z nich mówi, że nasze komórki nie przyciągają piorunów i są one całkiem bezpieczne. Jednak z drugiej strony przy wyładowaniu atmosferycznym mogą one ulec uszkodzeniu, więc najlepiej będzie ją wyłączyć, by w awaryjnej sytuacji móc z niej skorzystać.

 

Gdy ulegliśmy wypadkowi w górach skontaktujmy się z Górskich Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym pod numerem alarmowym: 601 100 300.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE