reklama

Bieszczadzki Park Narodowy pamięta [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Bieszczadzki Park Narodowy pamięta [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPogranicze polsko - słowacko - ukraińskie w Karpatach było areną wielkich zmagań wojennych, zwłaszcza podczas Pierwszej Wojny Światowej.
reklama

Ważne znaczenie z punktu strategicznego położenia stanowiły przełęcze, przede wszystkim te, przez które przechodziły linie kolejowe oraz drogi tranzytowe o dużym znaczeniu handlowym i strategicznym. Do takich  właśnie należała Przełęcz Użocka (853 m n.p.m.), z linią kolejową Użgorod-Lwów.

Przełęcze stały się z tego względu celem długotrwałych walk, skutkiem czego linia frontu albo zatrzymywała asię wzdłuż pasm górskich bądź przesuwała się raz na północ, to znów na  południe. Pamiątkami po tych wydarzeniach są cmentarze, okopy, twierdze, pozostałości uzbrojenia.

Każdy poległy w wojnie żołnierz traktowany był jako bohater i w efekcie przysługiwało mu prawo do pomnika i wiecznej pamięci. Na równi traktowano  żołnierzy sojuszniczej, czy przeciwnej armii. Na obszarze Galicji Wschodniej cmentarze wojenne z I wojny światowej były skromne, bez bogatej oprawy architektonicznej.

reklama

Na terenie BdPN zachował się cmentarz wojenny w Bukowcu, na którym znajduje się 12 zbiorowych mogił ziemnych ułożonych w rzędach. Właśnie został z na nim postawiony nowy krzyż modrzewiowy, wykonany przez Oddział Bieszczadzki PTTK w Ustrzykach Dolnych, w ramach współpracy z BdPN.

Na krzyżu zawieszony jest wieniec z drutu kolczastego pochodzącego z okopów wojennych z terenu Parku.

źródło: BdPN

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama