Największą liczbę osób uciekających przed wojną na Ukrainie stanowią kobiety i dzieci. W tym momencie to właśnie oni potrzebują szczególnej pomocy z naszej strony. Z uwagi na to w Ustrzykach Dolnych otwarto specjalny punkt pomocowy.

W ostatnich dniach podjęto decyzję o wyspecjalizowaniu pomocy dla kobiet i dzieci do 3 roku życia. Od wczoraj w Środowiskowym Domu Samopomocy w Ustrzykach Dolnych funkcjonuje magazyn rzeczy, które mogą stworzyć wyprawkę dla najmłodszych.

Każdy wie, że wyprawa, godzinna czy całodniowa z dzieckiem wiąże się z zabraniem całego plecaka rzeczy. Na przejściach granicznych znajdują się matki, które są niekiedy po 40-godzinnej podróży z Kijowa i mają problem z podstawowymi artykułami. Chcemy przygotować specjalne pakiety dla najmłodszych

– mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

W takiej wyprawce powinny znaleźć się między innymi śpioszki, pajacyki, body, kaftaniki z długim rękawem, skarpetki, cieplejsze bluzy lub sweterki, czapki, szaliki, rękawiczki, kombinezony, butelki do karmienia, smoczki, gryzaki, kremy, jedzenie, mleka modyfikowane i inne produkty dla dzieci.

Artykuły można dostarczać do punktu magazynowego. Następnie będą one segregowane i opisywane. W ten sposób wyprawki trafią do potrzebujących matek z dziećmi.

Myślę, że kobieta, która przekracza granicę po wielogodzinnym oczekiwaniu po drugiej stronie granicy, będzie dużo bardziej szczęśliwa, kiedy jej dziecko będzie miało zapewnione ubranka czy inne najpotrzebniejsze artykuły

– dodaje burmistrz.

ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY

Ustrzyki Dolne, ulica Wyzwolenia 7
Godziny otwarcia: 07:30 – 15:30
Koordynator ds. magazynu produktów dla dzieci: Magdalena Łesak-Bulwan / 535 379 396