Długi weekend majowy trwa. Razem z większą ilością gości przyjeżdżających w Bieszczady, w najchętniej odwiedzane punkty turystyczne nadciągają również oszuści szukający łatwego sposobu wzbogacenia się. Wykorzystują oni naiwność ludzi w grze „trzy kubki”. Apelujemy: Nie dajmy się wciągnąć w tę „zabawę”.

Solina i okolice Jeziora Solińskiego to destynacja wielu weekendowych i wakacyjnych wyjazdów. W miesiącach sezonowych, znajduje się tam moc atrakcji, piękne widoki i niespotykane klimaty. Niestety, w niektórych miejscach można natknąć się na osoby urządzające grę w tak zwane „trzy kubki”. Na czym dokładnie polega ta gra?

Nie daj się oszukać na grę w trzy kubki

Organizator „zabawy” ukrywa kulkę w jednym z trzech kubków, następnie miesza je, a zadaniem uczestnika jest odgadnięcie, w którym kubku jest kulka. Jeśli mu się to uda, wygra pieniądze, jeśli nie, straci to, co obstawił. Policjanci apelują jednak, by nie uczestniczyć w tego typu zabawach, bo to nic więcej, jak zwykłe oszustwo. Najczęściej oszust współpracuje ze wspólnikami: pozoruje grę, a przypadkowa osoba wierzy, że prowadzący jest ogrywany. Kiedy poczuje się zachęcona, aby dołączyć do gry, początkowo wygrywa. Jednak tylko do momentu, kiedy zaczyna obstawiać większe kwoty. „Zabawa” zawsze kończy się przegraną.

W grze, jeżeli przestrzegamy reguł narzuconych przez oszustów nie mamy szans na wygranie. Z reguły „trzy kubki” kończą się przegraną osoby zaproszonej do gry, bądź wygraną osoby podstawionej przez jej organizatora, co ma uprawdopodobnić potencjalną wygraną innym przyglądającym się osobom

– przestrzegają funkcjonariusze policji.

Jak informuje nas sierżant sztabowy Natalia Brzozowska z Komendy Powiatowej Policji w Lesku, w ostatnim czasie nie odnotowano żadnych zgłoszeń związanych z tą grą, jednak sezon turystyczny dopiero przed nami. Czy wcześniej dochodziło do oszustw? W lipcu 2021 roku, lescy policjanci otrzymali kilka sygnałów o organizowaniu „trzech kubków” na deptaku prowadzącym do zapory wodnej w Solinie. Zgłoszenia te zostały potwierdzone, a kilka osób ukarano mandatami karnymi.

Zabawa zagrożona grzywną, a nawet aresztem

Policjanci przypominają też paragraf, pod który podlegają takie „zabawy”. „Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej urządza grę hazardową, narusza artykuł 128§1 Kodeksu wykroczeń i podlega karze grzywny, a nawet aresztu”.