reklama

Z kanapy na bieszczadzkie szlaki. Odznaka "Bieszczadzkie Tysięczniki"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Lizakowski

Z kanapy na bieszczadzkie szlaki. Odznaka "Bieszczadzkie Tysięczniki" - Zdjęcie główne

Bieszczady | foto Grzegorz Lizakowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Szlaki ścieżki bezdrożaProjekt "Bieszczadzkie Tysięczniki", zainaugurowany w maju 2020 roku przez doświadczonego przewodnika górskiego Łukasza Kornatkę, stanowi innowacyjną inicjatywę mającą na celu promocję turystyki górskiej oraz zachęcenie do eksploracji polskich gór, ze szczególnym skupieniem na malowniczych, lecz często pomijanych rejonach Bieszczadów.
reklama

Projekt "Bieszczadzkie Tysięczniki" został uruchomiony w maju 2020 roku z inicjatywy przewodnika górskiego Łukasza Kornatki.  Ma on na celu promowanie turystyki górskiej i zachęcanie do odkrywania polskich gór, ze szczególnym uwzględnieniem Bieszczadów i ich mniej znanych rejonów, takich jak Pasmo Graniczne Polski i Słowacji. Inicjatywa ta ma na celu motywację do zwiedzania miejsc, które dotąd były mało znane lub rzadko odwiedzane. Celem projektu jest również popularyzacja regionu. 

Od pasji do projektu

Łukasz Kornatka jest taternikiem, alpinistą i podróżnikiem, a także propagatorem i ambasadorem zdrowego stylu życia. Jego projekt "Bieszczadzkie Tysięczniki" to efekt fascynacji Bieszczadami, a szczególnie dziewiczą naturą i dzikością niebieskiego szlaku granicznego między Polską a Słowacją. Trasa ta gwarantuje dzikość i spokój, a także umożliwia poznanie prawdziwego piękna Bieszczadów. 

reklama

Autor projektu przeszedł oraz przeanalizował szlaki i mapy co pozwoliło mu na spisanie 40 szczytów o wysokości przekraczającej 1000 metrów w Bieszczadach. Ta wiedza posłużyła jako fundament dla stworzenia projektu książeczki oraz odznaki górskiej "Bieszczadzkie Tysięczniki". 

Książeczka "Bieszczadzkie Tysięczniki" /fot.Łukasz Kornatka

Odznaka „Bieszczadzkie Tysięczniki”

W ramach projektu "Bieszczadzkie Tysięczniki", uczestnikom stawia się wyjątkowe wyzwanie: zdobycie 40 szczytów w polskiej części Bieszczadów, każdego o wysokości przewyższającej 1000 metrów nad poziomem morza. Większość z tych szczytów jest łatwo dostępna dzięki dobrze oznakowanym szlakom turystycznym, choć w trzech przypadkach istnieje wyjątek, gdzie szlaki prowadzą w pobliżu szczytów, a nie bezpośrednio na nie. 

reklama

Co istotne, projekt "Bieszczadzkie Tysięczniki" nie narzuca ograniczeń czasowych na ukończenie tego zadania, co pozwala uczestnikom na swobodne planowanie ich bieszczadzkich przygód. Warto wiedzieć, że pod uwagę brane są również szczyty zdobyte przed datą uruchomienia projektu. 

Z kanapy na bieszczadzkie szlaki 

Odznaka „Bieszczadzkie Tysięczniki” posiadająca aż 8 stopni, ma zachęcać do wędrówki zarówno najmłodszych miłośników gór, jak i osoby starsze czy o ograniczonej sprawności. W ciągu ponad trzech lat istnienia projektu, wzięło w nim udział blisko 3000 osób z całej Polski. Dotychczas 62 osoby zdobyły odznakę w stopniu platynowym, a prawie 800 osób zdecydowało się na weryfikację swoich przejść w pozostałych stopniach.

reklama

Inicjator projektu wyraża zaskoczenie ogromnym odzewem oraz satysfakcję, że tak wielu ludzi zdecydowało się na aktywność na bieszczadzkich szlakach.

„Przyznam, że nie spodziewałem się aż takiego odzewu. Najbardziej cieszy mnie fakt, że tyle osób zechciało ruszyć się z kanapy i wyruszyć na bieszczadzki szlak. Jak to ktoś kiedyś napisał; "kto chodź raz był w Bieszczadach, pozostanie w Bieszczadach...". Ja ze swojej strony bym dodał, że moje serce pozostało i pokochało ten piękny górski skrawek” - powiedział nam Łukasz Kornatka

reklama

Rodzaje odznak w projekcie Bieszczadzkie Tysięczniki

Zgodnie z regulaminem projektu istnieje możliwość zdobycia 8 rodzajów odznak za zdobyte szczyty znajdujące się na liście.

  • Mała Popularna za zdobycie 5 szczytów 
  • Popularna za zdobycie 10 szczytów 
  • Mała Brązowa za zdobycie 15 szczytów 
  • Brązowa za zdobycie 20 szczytów 
  • Srebrna za zdobycie 25 szczytów 
  • Złota za zdobycie 30 szczytów 
  • Diamentowa za zdobycie 35 szczytów 
  • Platynowa za zdobycie 40 szczytów

Odznaka "Bieszczadzkie Tysięczniki"/fot. Łukasz Kornatka

Zlot i wędrówka na „niedźwiedzi matecznik”

Autor projektu, w przyszłym roku planuje organizację zlotu uczestników projektu, z obowiązkowym wyjściem na bieszczadzkie szlaki, w tym na szlak graniczny i zdobycie szczytu Hyrlatej, zwanego "matecznikiem niedźwiedzia".

Dodatkowo, rozważa rozpoczęcie współpracy z bacówkami i schroniskami w Bieszczadach, by ułatwić nabycie książeczki projektu i połączyć go z innym przedsięwzięciem – "Schroniska Beskidów". Taki krok miałby na celu dalsze promowanie aktywności górskiej i ułatwienie dostępu do projektu dla miłośników gór.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama