reklama

Tak zareagowały jelenie na obecność wilków. Wszystko zostało nagrane [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Tak zareagowały jelenie na obecność wilków. Wszystko zostało nagrane [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaCzy wilki rzeczywiście wypierają inne zwierzęta z lasów, pozostawiając pustkę w ekosystemie? Nagrania dostępne na kanale Leśnego Kawalera pokazują coś zupełnie innego. Przyrodniczy eksperyment dowodzi, że jelenie i dziki potrafią funkcjonować w harmonii z drapieżnikami, nie tracąc przy tym swojego naturalnego spokoju, a nawet... ochoty na zabawę.
reklama

Wilk od lat budzi kontrowersje. Wciąż żywe są mity o jego bezwzględnym drapieżnictwie i rzekomym powodowaniu wyludnienia lasów z innych zwierząt. Jak się okazuje, te stereotypy są dalekie od prawdy. Nagrania Dawida Popończyka, które powstały w jednym z polskich lasów, dokumentują życie wilków, jeleni i dzików w bliskim sąsiedztwie. Co więcej, stan populacji tych zwierząt jest na tyle stabilny, że codziennie, a nawet nocami, pojawiają się one w miejscach regularnie odwiedzanych przez wilki. To ważny dowód, który podważa opinie o całkowitym wyparciu zwierząt roślinożernych przez drapieżniki. Jak podkreśla autor filmu, „mimo obecności wilków inne zwierzęta żyją w lesie, a ich populacja ma się dobrze”.

Zachowanie ofiar wobec drapieżników

Nagrania pokazują coś zaskakującego – jelenie i dziki nie tylko nie wydają się spięte czy przestraszone obecnością wilków, ale wręcz zachowują się naturalnie, swobodnie i radośnie. Na jednym z ujęć zwierzęta beztrosko bawią się w piasku i suchych liściach, wyraźnie czerpiąc radość z chwili. Co ciekawe, jedno zwierzę często prowokuje inne do zabawy, a jego pozytywne nastawienie udziela się pozostałym członkom stada.

reklama

To zachowanie pokazuje, że potencjalne ofiary potrafią funkcjonować w sąsiedztwie swoich drapieżników. Zwierzęta mają wrodzone mechanizmy pozwalające im odczytywać zagrożenie, a jednocześnie cieszyć się chwilą, kiedy nie czują bezpośredniego niebezpieczeństwa.

Rola wilków w ekosystemie

Wilki, podobnie jak inne drapieżniki, odgrywają niezwykle ważną rolę w przyrodzie. Polują, ale nie dla zabawy – to ich sposób na przetrwanie. Ich obecność reguluje populacje roślinożerców, zapobiegając przegęszczeniu i degradacji roślinności.

Każdy gatunek pełni jakąś rolę w ekosystemie. Skoro jest na tym świecie, to znaczy, że tak być powinno

– podkreśla Dawid Popończyk.

Drapieżniki, takie jak wilki, są kluczowym elementem przyrodniczego łańcucha, który tworzy skomplikowany, ale harmonijny system wzajemnych zależności.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama