reklama

11 lutego - Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej [FILM]

Opublikowano:
Autor:

11 lutego -  Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej [FILM] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaMroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba pokrywa śnieżna, na przemian występujące odwilże i nawroty mrozu czy zalegający śnieg, bardzo mocno ograniczają zwierzętom dostęp do pokarmu i wody.
reklama

Dlatego leśnicy wspólnie z myśliwymi pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. Karma podawana jest w stałych punktach dokarmiania, takich jak paśniki. Zabezpieczają ją one przed zamoknięciem i zepsuciem.

W zależności od potrzeb zwierzyny wykładany jest różnorodny w składniki pokarmowe żer. Wyróżnia się karmę suchą (taką jak: siano, słoma, liściarka, czyli suszone pędy z liśćmi), soczystą (taką jak: ziemniaki, buraki, marchew, kapusta, jabłka czy kiszonki) oraz treściwą (taką jak: żołędzie, bukiew, kasztany, ziarna zbóż). 

reklama


Leśnicy ścinają również drzewa takie jak iwa czy osika, przeznaczone do ogryzania kory przez jelenie, daniele czy łosie. To właśnie dla tych gatunków rozpoczyna się trudny okres, związany z uzupełnianiem braków pokarmowych oraz wymianą poroży. 

Dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z żeru naturalnego, karmy oraz częściowo z lizawek.

Lizawka to drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na szczycie. Sól, jako źródło ważnych pierwiastków, rozpuszcza się pod wpływem wilgoci i spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują.

Dokarmiania nie przeprowadza się przez cały rok, ale  tylko w czasie surowej zimy, gdyż w pozostałych porach roku las, łąki i pola dostarczają wystarczającą ilość pożywienia dzikiej zwierzynie. Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka.

reklama

Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać. Najważniejsze jest dokarmianie w warunkach ekstremalnych. Gdy zima jest łagodna, powinny one radzić sobie same. 

Wśród ważnych zasad dokarmiania należy pamiętać również o tym, że zwierzęta leśne mogą być dokarmianie tylko w porozumieniu z leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego.

Należy również zwrócić uwagę na rodzaj wykładanej karmy, ponieważ podanie niewłaściwego pokarmu może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.

Tekst: Magdalena Misiorowska

Film RDLP w Krośnie

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama