Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego przyjęli stanowisko pod nazwą „Podkarpacie jako region tolerancyjny”. Uchyla ono uchwałę „anty-LGBT”. Przed głosowaniem odbyła się burzliwa debata, trwająca prawie trzy godziny.

Więcej informacji na ten temat TUTAJ

Jakub i Dawid na Tarnicy

Z tej okazji słynna para homoseksualna, prowadząca blog jakubidawid.pl, zamieściła zdjęcie na portalu społecznościowym z opisem: „Wczorajszą decyzję o zniesieniu strefy wolnej od LGBT w województwie podkarpackim uczciliśmy dzisiaj całusem na szczycie najwyższego szczytu Podkarpacia – Tarnicy!

Prawdopodobnie ze względu na to, że na szczycie Tarnicy stoi krzyż i znajduje się on w tle zdjęcia, wielu internautów potraktowało zdjęcie jako prowokację. Do dzisiaj pod zdjęciem pojawiło się prawie tysiąc komentarzy. Część homofobicznych, część podejrzewających prowokację, ale jednak większość z nich ma pozytywny wydźwięk.

Wygląda na to, że jesteśmy coraz bardziej tolerancyjni. Świadczą o tym chociażby takie komentarze:

Ja uważam że każdy ma prawo kochać i być kochanym!! Mam znajomych o innej orientacji i mają w sobie więcej kultury i szacunku i tolerancji niż wszyscy zgromadzeni tutaj ludzie…!!!Ciesze się że jesteście sobą! Pamiętajcie jesteście wartościowymi ludźmi nie dajcie sobie wmówić że jest inaczej

Bieszczady są piękne! I w takich pięknych plenerach aż szkoda się nie całować. BTW. Polecam gorąco wybrać się na wędrówki szlakami dawnych wiosek bieszczadzkich, tam też jest malowniczo i romantycznie. Już widzę oczami wyobraźni np. takie ujęcia z ruinami cerkwi w Krywem w tle

To może Cię zainteresować: Krywe. Nieistniejąca wieś

W odpowiedzi na zarzut prowokacji Jakub i Dawid zamieścili swój komentarz:

„Do kilku osób, które mówią o prowokacji. Ile razy widzieliście pary heteroseksualne jak się całują przed ołtarzem i krzyżem np. przy okazji ślubu. Miłość to miłość! A potem zamieścili kolejne, wspólne zdjęcie, tym razem zrobione na Połoninie Caryńskiej. Opis do zdjęcia brzmi „Do wszystkich, którym przeszkadzał nasz wczorajszy pocałunek na szczycie Tarnicy – na Połoninie Caryńskiej też się całowaliśmy”.

Lekcja tolerancji. Połonina Caryńska
Fot. Jakub i Dawid FB

Pod tym zdjęciem również pojawiło się dużo pozytywnych wpisów, m.in.„Wszystkiego NAJ dla Was chłopaki, ogromny szacunek za to, ze nie chowacie się po dziurach i walczycie o swoje”, Jakub i Dawid no ja Was po prostu uwielbiam, każdy Wasz post, nawet w najgorszy dzień u mnie kończy się wielkim bananem na twarzy. Bądźcie sobą i tylko sobą i proszę jeszcze wiecej tkich prowokacji

Tolerancja i akceptacja związków homoseksualnych

Z roku na rok rośnie tolerancja Polaków wobec osób LGBT. Ponad połowa akceptuje związki homoseksualne jednak część z nich jest przeciwna zawieraniu związków małżeńskich i adopcji dzieci. Jak wynika z przeprowadzanych badań, bardziej tolerancyjne są młode osoby niż te, które ukończyły 50 lat.

W raporcie przygotowanym przez Centrum Badania Opinii Społecznej”

Na opinie o prawach osób homoseksualnych istotnie wpływa bezpośrednia znajomość przynajmniej jednego geja lub lesbijki.
Prawdopodobnie poznanie historii konkretnej osoby powoduje, że nie myśli się o tym zjawisku jak o abstrakcyjnym problemie społecznym, ale patrzy się na nie przez pryzmat znajomej, znajomego. Z tegorocznego (2019 r. red.) badania wynika, że więcej niż co trzeci badany (36%) ma w swoim otoczeniu osobę o orientacji homoseksualnej.   
Odsetek ten rośnie od dziesięciu lat, co może świadczyć o społecznym oswajaniu homoseksualizmu i mieć związek ze skalą coming outów. 

Jakub i Dawid to para, która wzięła ślub ponad 4 lata temu. Ceremonia odbyła się na Maderze 9 czerwca 2017 r.

Na blogu piszą o sobie tak:

Jesteśmy parą chłopaków, która nagrywa swoje własne teledyski do bardziej i mniej znanych utworów. Pokochali je już Roxette, Mariah Carey, Beata Kozidrak i kilkaset tysięcy widzów na całym świecie. My jednak przede wszystkim zakochani jesteśmy w sobie wzajemnie! Niby inni, a jednak podobni jak dwa kolory: niebieski i zielony. Jeden pełen energii i pomysłów jak wzburzone morze – drugi spokojny i rozsądny jak szumiący las. Różnice sprawiają, że wciąż siebie fascynujemy, a podobieństwa scalają nas razem.