Opony całoroczne czy zimowe – jakie wybrać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: masalski.pl

Opony całoroczne czy zimowe – jakie wybrać? - Zdjęcie główne

Opony całoroczne czy zimowe – jakie wybrać? | foto masalski.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Opony całoroczne zyskują coraz większą popularność. Dlatego część kierowców jeżdżących na oponach zimowych, może zastanawiać się, czy przesiadka na model wielosezonowy będzie dla nich korzystna. W tym artykule wyjaśnimy, dla kogo opony całoroczne są odpowiednie, a jaki rodzaj kierowców powinien pozostać przy dwóch kompletach sezonowych.

Opony całoroczne zapewniają wygodę i mogą się opłacać


Chęć zmiany opon na całoroczne jest podyktowana wygodą – brak konieczności zmiany opon dwa razy w roku, a także chęcią oszczędności – jeden komplet to mniejszy wydatek niż dwa osobne na zimę i lato. Jednak nie wystarczy kupić opon całorocznych, aby móc skorzystać z tych przywilejów. Opony wielosezonowe zapewnią korzyści dopiero przy odpowiednim sposobie użytkowania pojazdu. Kierowcy poszukujący nowych opon całorocznych mogą znaleźć nowy komplet na https://www.sklepopon.com/opony/caloroczne. Natomiast osoby, które nie są pewne, czy przesiadka na model wielosezonowy jest dla nich, muszą podsumować swoje nawyki i zwyczaje związane z korzystaniem z samochodu. Wówczas można łatwo stwierdzić, czy opony całoroczne zapewnią wystarczające parametry.

W jakich warunkach jeździsz samochodem?

Opony całoroczne stanowią kompromis pomiędzy modelami sezonowymi. Dlatego w śnieżnych i mroźnych warunkach zwykle ustępują osiągami oponom zimowym. Jeżeli zatem ważne jest, aby samochód zapewniał najwyższe możliwości podczas ataku zimy, jedynym rozsądnym rozwiązaniem są opony zimowe wysokiej klasy. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na zrezygnowanie z samochodu w przypadku śnieżycy, to można w nim śmiało zamontować opony całoroczne. 

Warunki drogowe są też w znacznym stopniu zależne od miejsca zamieszkania – drogi wiejskie są rzadziej odśnieżane niż ulice miast. Dlatego modele całoroczne są rekomendowane do samochodów użytkowanych przede wszystkim w miastach. Jeżeli jednak oprócz jazdy miejskiej, auto ma być zimą użytkowane do wyjazdów – nawet bardzo rzadkich, to lepiej zdecydować się na zimówki. Jeżeli trasy tych wyjazdów mają przebiegać przez tereny górzyste i górskie, to opony zimowe są bezapelacyjnie jedynym słusznym wyborem. 

Ile kilometrów w ciągu roku pokonuje Twój samochód?

Oszczędności wynikające z użytkowania opon całorocznych są możliwe do osiągnięcia jedynie, jeżeli samochód nie wykonuje znacznych przebiegów. Uniwersalność opon całorocznych sprawia, że są one mniej odporne na skrajne warunki sezonowe. W efekcie mogą zużyć się znacznie szybciej niż dwa osobne komplety na zimę i lato, jeżeli będą użytkowane intensywnie. Dlatego modele wielosezonowe są polecane do samochodów, które w ciągu roku pokonują maksymalnie 8-10 tys. km lub mniej. Wówczas oszczędności z zakupu jednego kompletu na cały rok zamiast dwóch osobnych stają się najbardziej odczuwalne. Przy wysokich przebiegach nowy zestaw opon całorocznych trzeba kupować na tyle często, że tańszym rozwiązaniem okazuje się zakup opon letnich i zimowych.

Jaki jest Twój styl jazdy i ile mocy ma Twoje auto?

Opony całoroczne najlepiej sprawdzają się w samochodach o niewysokiej mocy, których kierowcy preferują spokojny styl prowadzenia. Agresywna jazda i dynamiczne manewrowanie nie tylko przyspieszają zużycie. Wymagają również wyższej rezerwy bezpieczeństwa, którą w sezonie zimowym oferują opony zimowe. Dlatego, jeżeli lubisz korzystać z wysokich osiągów samochodu, lepszym wyborem będzie osobny komplet na zimę oraz osobny na lato.

Podsumowując, opony całoroczne najlepiej sprawdzą się w samochodach o niskiej i średniej mocy silnika, które nie pokonują wysokich przebiegów i są użytkowane na dobrze utrzymanych drogach, a także są wykorzystywane do spokojnej jazdy. Jeżeli każdy z tych warunków zostaje spełniony, to można śmiało przesiąść się na model wielosezonowy. W przeciwnym wypadku jeden komplet na cały rok może nie spełnić oczekiwań, szczególnie jeżeli wystąpią trudne warunki zimowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE