Zwróć uwagę na kondycję opon
Jednym z najważniejszych elementów odpowiadających za bezpieczną jazdę jest niewątpliwie ogumienie. To ono stanowi jedyną powierzchnię styku z nawierzchnią, odpowiada więc za przyczepność, a tym samym umożliwia prawidłowe kierowanie autem. Wpływa również na skrócenie drogi hamowania, co ma niebagatelne znaczenie w sytuacjach awaryjnych. Dlatego należy o nie dbać.
Przede wszystkim powinno się regularnie kontrolować ciśnienie i przykładać uwagę do tego, aby zawsze mieściło się ono w zakresie zalecanym przed producenta pojazdu. Najlepiej podejmować się tego przynajmniej raz w miesiącu. Bardzo ważne jest również częste sprawdzanie, czy nie doszło do żadnych uszkodzeń. Wybrzuszenia oraz głębokie przecięcia wiążą się z koniecznością natychmiastowej wymiany. Tak samo jak wywołane długotrwałą eksploatacją starcie bieżnika czy mikropęknięcia wynikające ze starości. W przeciwnym razie opona może wystrzelić podczas jazdy lub stracić przyczepność – obie sytuacje często kończą się groźnymi wypadkami.
Wybierając nowe ogumienie, warto natomiast kierować się m.in. tym, jak dany model wypadł w badaniach bezpieczeństwa. Tym właśnie sugeruje się wielu kierowców, którzy mają wątpliwości co do tego, jaki model kupić. Dla przykładu, w testach prowadzonych przez niemiecką organizację ADAC, bardzo często wysokie miejsca dostają opony Continental oraz inne marki premium, charakteryzujące się dobrymi osiągami. Jest to związane przede wszystkim ze stosowaniem przez producentów z najwyższego segmentu najlepszych mieszanek gumowych oraz nowoczesnych technologii. Niezwykle istotną kwestię stanowi dobór produktu do warunków – do jazdy w mrozie i po śniegu najlepiej sięgać po wersje zimowe, natomiast w upalne dni i mocne deszcze sprawdzą się produkty letnie. Z opon całorocznych będą zadowoleni kierowcy jeżdżący spokojnie i robiący nieduże przebiegi.
Zadbaj o stan techniczny auta
Aby jazda była bezpieczna, konieczne jest również sprawne auto. Dlatego koniecznie należy regularnie sprawdzać stan płynów eksploatacyjnych, a także stan kluczowych układów – hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia, napędowego itd. Nie bez powodu każdy pojazd musi każdego roku obowiązkowo przechodzić badanie techniczne.
Warto jednak zadbać również o inne kwestie, a dotyczy to zwłaszcza ustawienia zawieszenia i kół. Czynniki takie jak geometria i zbieżność odgrywają bardzo istotną rolę. Jeżeli zostaną zaniedbane, auto może być trudniejsze w prowadzeniu, ściągać na boki i nie reagować prawidłowo na ruchy kierownicą. Nietrudno się domyślić, jak duże zagrożenie może stworzyć brak odpowiedniej kontroli nad autem podczas jazdy przy znacznym ruchu. Wpływa to jednak również na nierównomierne zużycie opon, prowadzące do pogorszenia ich parametrów.
Pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu
Bezpieczeństwo wymaga również wożenia odpowiedniego wyposażenia auta. Choć zgodnie z polskim prawem obowiązkowa jest tylko gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, zdecydowanie warto wozić ze sobą także inne rzeczy. Dobrze mieć w aucie apteczkę, która może okazać się nieoceniona w kryzysowej sytuacji lub nawet przy niegroźnych obrażeniach. Bardzo ważnym, choć niepozornym akcesorium, znacznie redukującym ryzyko wypadku w razie postoju np. na poboczu jest kamizelka odblaskowa. Zwiększa ona widoczność, dzięki czemu kierowca, który wysiadł z auta, aby zmienić koło, jest znacznie lepiej widoczny, co zmniejsza prawdopodobieństwo potrącenia go przez inny samochód. Warto wozić również specjalny młotek do szyb lub wyposażony w niego niezbędnik samochodowy oraz specjalne ostrze do przecinania pasów. W razie groźnej sytuacji mogą one uratować życie.
Dobrze jest mieć przy sobie również zapasowe żarówki, przynajmniej po jednej z każdego rodzaju, a także akcesoria takie jak koło zapasowe wraz z zestawem do jego montażu, lina holownicza i kable rozruchowe. Nigdy nie wiadomo, co przydarzy się na drodze, więc zawsze lepiej mieć takie zabezpieczenie.
Jedź ostrożnie
Warto pamiętać, że nawet samochód w perfekcyjnym stanie technicznym oraz z najnowocześniejszymi systemami, nie zapewni bezpieczeństwa, jeżeli kierowca będzie jeździł brawurowo. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz dostosowanie prędkości zarówno do ustalonych ograniczeń, jak i warunków na trasie, m.in. pogody. Zachowanie ostrożności nie tylko zapobiega stwarzaniu niebezpiecznych sytuacji, ale również pozwala uniknąć zagrożenia, kiedy inni kierowcy nie dostosują się do zasad i np. wyprzedzają w miejscach, w których nie jest to dozwolone. Warto również zachować spokój, kiedy inni ulegają nerwom i nie ulegać emocjom, które często prowadzą do zbyt szybkiej jazdy, nieprzemyślanych manewrów lub niepotrzebnej agresji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.