reklama

Finanse osobiste: Jak unikać pułapek i podejmować świadome decyzje?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Masalski

Finanse osobiste: Jak unikać pułapek i podejmować świadome decyzje? - Zdjęcie główne

Finanse osobiste: Jak unikać pułapek i podejmować świadome decyzje? | foto Masalski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneBadania pokazują, że zadłużenie Polaków rośnie. Jednocześnie stan oszczędności rodaków według statystyk nie jest imponujący. Wiele osób narzeka na wysokie stopy procentowe i drożyznę w sklepach. Odpowiednie zarządzanie finansami osobistymi może jednak ułatwić poradzenie sobie nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Jak podejmować świadome decyzje i unikać pułapek?

Stwórz budżet i się go trzymaj!

Jeśli należysz do osób, które żyją „od pierwszego do pierwszego”, stworzenie budżetu może bardzo pomóc w Twoim codziennym życiu. Warto jednak zaznaczyć, że eksperci polecają budżetowanie każdemu – także osobom, które nie mają problemów z doczekaniem do kolejnej wypłaty. Rozpisanie wszystkich wydatków z podziałem na kategorie pozwala uświadomić sobie, gdzie „znikają” Twoje pieniądze. Ułatwia również zaobserwowanie, w których obszarach można zaoszczędzić.

Spisywanie i planowanie wydatków pomaga również podejmować decyzje zakupowe w bardziej świadomy sposób i ograniczyć uleganie impulsom. Zarządzać budżetem można na wiele sposobów – w sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji. Jedną z najpopularniejszych metod jest wykorzystanie tabel Excela, który pomaga automatycznie wykonywać rozmaite obliczenia. Niektórzy wolą jednak bardziej „przyziemne” metody – np. rozdzielanie gotówki pomiędzy koperty, z których każda jest przypisana do określonej grupy wydatków.

Oszczędzaj

Gdy już stworzysz budżet, zdecydowanie łatwiej będzie Ci zaobserwować, w których obszarach możesz dokonać „cięć”. Dzięki temu łatwiej wypracujesz nadwyżkę, którą odłożysz na gorsze czasy.

Oszczędzanie jest niezwykle ważne. Według ekspertów każdy powinien mieć tzw. poduszkę finansową, która umożliwi przetrwanie co najmniej 3-6 miesięcy bez dochodów. Taki fundusz awaryjny sprawdzi się np. przy utracie pracy, w chorobie czy przy nagłych, większych wydatkach (np. konieczności naprawy samochodu). Pozwala uniknąć zaciągania pożyczek i zapewnia bezcenny spokój. Dlatego jego budowanie powinno być priorytetem dla każdego, kto chce mądrze zarządzać swoim budżetem.

Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji

Gdy zgromadzisz już swoją poduszkę finansową, kolejne nadwyżki będziesz mógł zacząć inwestować. Jest to bardzo skomplikowane zagadnienie, ale nie każdy musi aktywnie grać na giełdzie i stale obracać swoimi pieniędzmi. Bez specjalistycznej wiedzy też można inwestować skutecznie – np. wybierając instrumenty cechujące się niskim stopniem ryzyka, jak obligacje, kruszce. Są one odpowiednie dla osób chcących inwestować średnio- lub długoterminowo i praktycznie nie wymagają żadnej dodatkowej pracy.

W inwestowaniu ważne jest jednak to, by nie podejmować decyzji pod wpływem emocji. To jeden z najczęstszych błędów początkujących inwestorów. Unikaj „cudownych” sposobów na zarobek i nie panikuj, jeśli wartość Twoich aktywów zaczynają spadać. Warto pamiętać, że rada dotycząca unikania kierowania się emocjami dotyczy również wydatków – zakupy pod wpływem impulsu, które nie mieszczą się w budżecie, to jeden z najprostszych sposobów, aby popaść w kłopoty finansowe.

Korzystaj z kredytów i pożyczek z umiarem

Kredyt może być bardzo przydatnym instrumentem finansowym. Korzystają z niego nawet najbogatsze osoby i największe firmy, ponieważ odpowiednio wykorzystane może pomagać w szybszym osiąganiu celów. Ważne jednak, aby z kredytów i pożyczek korzystać rozsądnie, to znaczy:

  • finansować w ten sposób tylko potrzebne wydatki – nie zapożyczać się na zachcianki;
  • unikać zbyt dużego poziomu zadłużenia – suma spłacanych co miesiąc rat nie powinna przekraczać 1/3 domowego budżetu;
  • terminowo płacić wszystkie raty – a w razie problemów skontaktować się z bankiem, by wypracować odpowiednie rozwiązanie (np. obniżenie raty, wakacje kredytowe). 
 

Bardzo ważne jest, aby nie zadłużać się „ponad stan”. Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek o finansowanie, oblicz zdolność kredytową za pomocą kalkulatora online i sprawdź, ile możesz uzyskać w swojej sytuacji. Możesz też skorzystać z bardziej zaawansowanych narzędzi, takich jak Analizator Kredytowy BIK – ostrzega on w przypadku chęci wzięcia kredytu, który mógłby się okazać nadmiernym obciążeniem.

Jak dbać o finanse osobiste: podsumowanie

Porządek w osobistych finansach zapewnia spokój i zdecydowanie mniejsze obawy o przyszłość. Wbrew pozorom rozsądne gospodarowanie pieniędzmi nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Powyższe rady są uniwersalne – polecamy zacząć je wdrażać jak najszybciej!
 
Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE