reklama
reklama

Historia na wyciągnięcie ręki. Pierwszy Powiatowy Konkurs Wiedzy o Historii Lokalnej w Lesku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Jakub Hotloś/Powiat Leski

Historia na wyciągnięcie ręki. Pierwszy Powiatowy Konkurs Wiedzy o Historii Lokalnej w Lesku - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
36
zdjęć

Pierwszy Powiatowy Konkurs Wiedzy o Historii Lokalnej w Lesku | foto Jakub Hotloś/Powiat Leski

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Powiat leskiChoć nie chodziło o daty bitew czy wielkie postaci z podręczników, emocji nie brakowało. W bibliotece w Lesku spotkali się uczniowie, którzy postanowili bliżej poznać przeszłość miejsca, w którym żyją. Tak narodził się pierwszy Powiatowy Konkurs Wiedzy o Historii Lokalnej, inicjatywa ważna, potrzebna i budująca.
reklama

W murach Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesku, odbył się pierwszy Powiatowy Konkurs Wiedzy o Historii Lokalnej. Do rywalizacji przystąpiło osiem trzyosobowych zespołów ze szkół podstawowych z terenu powiatu leskiego. Każda drużyna wykazała się nie tylko wiedzą, ale i zaangażowaniem, a atmosfera rywalizacji od samego początku przepełniona była pasją do lokalnej historii. Wydarzenie poprowadził Michał Michniewicz oraz Wojciech Orłowski.

Konkurs przebiegał w trzech etapach, w czasie których uczestnicy zmierzyli się z 25 pytaniami dotyczącymi dziejów powiatu leskiego, zarówno wydarzeń historycznych, jak i postaci oraz miejsc tworzących tożsamość regionu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta leski Wojciech Stelmach, który także podkreślił wagę inicjatywy.

reklama

Historia to nauczycielka życia. To dzięki niej rozumiemy naszą teraźniejszość i możemy świadomie kształtować przyszłość. Poznawanie dziejów naszej Ojczyzny, ale także naszej „małej Ojczyzny” – Ziemi Leskiej, jest fundamentem budowania tożsamości narodowej i lokalnej. Wiedza o przeszłości pozwala nam czerpać dumę z osiągnięć naszych przodków, uczyć się na ich błędach i pielęgnować wartości, które są dla nas najważniejsze

– podkreśla Wojciech Stelmach.

Fot. Jakub Hotloś/Powiat Leski

Starosta zaznaczył również, że ten konkurs wyróżnia się nie tylko zakresem tematycznym, ale też silnym związkiem z lokalnym dziedzictwem.

reklama

Tegoroczny konkurs jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze, skupia się nie tylko na ogólnej wiedzy historycznej, ale również przybliża lokalne wydarzenia, postaci i miejsca, które tworzą bogatą historię Powiatu Leskiego. To niezwykle ważne, aby znać korzenie miejsca, w którym się żyje, uczy i dorasta. Po drugie, ta rywalizacja konkursowa wpisuje się w piękne obchody 555-lecia nadania praw miejskich Lesku. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie nie tylko kluczowe momenty z historii Polski, ale także zagłębić się w bogate dzieje naszego miasta i regionu. Poprzez ten konkurs pragniemy krzewić w młodych mieszkańcach naszego powiatu, ducha patriotyzmu – miłość i szacunek do Ojczyzny, zarówno tej wielkiej, jak i tej najbliższej, lokalnej

reklama

– dodaje.

Wojciech Stelmach podczas konkursu skierował słowa uznania do uczestników i ich nauczycieli.

Drodzy Uczniowie! Gratuluję Wam odwagi i chęci do pogłębiania wiedzy. Wasza obecność tutaj świadczy o Waszej ciekawości świata i zaangażowaniu. Dziękuję Waszym Nauczycielom i Opiekunom za trud włożony w Wasze przygotowanie, za rozbudzanie w Was pasji do odkrywania przeszłości. Słowa podziękowania kieruję również do organizatorów konkursu za ich cenną inicjatywę i zaangażowanie w promowanie wiedzy historycznej wśród młodego pokolenia

– mówił.

Zwycięzcy z Uherzec Mineralnych

Rywalizacja była zacięta, ale jednoznaczna – bezkonkurencyjna okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Uhercach Mineralnych. Pod opieką Joanny Dendury, uczniowie Zofia Szewerniak, Jakub Kunach i Miłosz Habrat odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie pytania. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Lesku – Lena Kendryna, Hanna Pietruszka i Maciej Rachwał, przygotowani przez Bożenę Bobulę. Trzecie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Olszanicy: Elena Wiktorska, Filip Woźniak i Olaf Kuczaj, pod opieką Macieja Juchniewicza.

reklama

Fot. Jakub Hotloś/Powiat Leski

W konkursie wzięły udział następujące szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa im. Szybowników Polskich w Bezmiechowej Dolnej, Szkoła Podstawowa im. Józefa Blizińskiego w Bóbrce, Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola w Lesku, Szkoła Podstawowa w Manastercu, Szkoła Podstawowa im. ks. Franciszka Stopy w Myczkowie, Szkoła Podstawowa w Olszanicy, Szkoła Podstawowa w Średniej Wsi oraz Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Uhercach Mineralnych.

Lokalna historia jako narzędzie wychowania

Jedną z głównych idei przyświecających organizatorom było popularyzowanie wiedzy o historii lokalnej – temacie, który często pozostaje na marginesie szkolnych programów. Właśnie dlatego ten konkurs ma szczególne znaczenie. Organizatorzy podkreślili, że zależy im na wspieraniu nauczycieli i inspirowaniu uczniów do poznawania przeszłości ich „małej ojczyzny”. Wydarzenie było również jednym z elementów obchodów 555-lecia nadania praw miejskich Lesku.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo