Od początku lipca turyści odwiedzający Solinę mogą skorzystać z przejażdżki koleją gondolową. Ta najnowsza atrakcja potrafi wzbudzić u każdego niesamowite przeżycia, a wiąże się to ze spektakularnymi widokami na Bieszczady, zaporę wodną czy Jezioro Solińskie.
Każdy kto do tej pory odwiedzał Bieszczady i Solinę mógł przepłynąć rowerkiem wodnym oraz statkiem spacerowym po Jeziorze Solińskim czy przespacerować się po tutejszej zaporze. Ale od początku lipca turyści podziwiają to miejsce również z wysokości kolei gondolowej, która jest główną atrakcją ośrodka turystycznego Polskich Kolei Linowych. „To wyjątkowe miejsce” – podkreśla Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kolej gondolowa w Solinie. Najważniejsze fakty o najnowszej atrakcji turystycznej [ZDJĘCIA+WIDEO]
Zanim turyści wsiądą do wagonika, w budynku dolnej stacji czeka na nich sala multimedialna, w której mogą dowiedzieć się zarówno o technologii kolei, parametrach przejazdu, ciekawostkach bieszczadzkiej przyrody, ale też o tym, jak powstaje prąd tutejszej elektrowni.
[Best_Wordpress_Gallery id="685" gal_title="Kolej gondolowa - 08.07.2022"]
Powiem tak. Wow! Gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy na nagraniach jak wygląda przejazd tym wagonikiem byliśmy z jednej strony przerażeni tą wysokością, ale z drugiej strony ciekawi i za wszelką cenę chcieliśmy zobaczyć te krajobrazy na żywo. Przyjechaliśmy w Bieszczady na kilka dni, ale nie ukrywamy, ze głównie dlatego by skorzystać z tej atrakcji. Osobiście mam lekki lęk wysokości ale będąc tam całkowicie o tym zapomniałam. Wszystko super
- powiedziała nam tuż po wyjściu z wagonika na stacji Plasza Pani Karolina, mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego.
Rozmawialiśmy także z Panem Grzegorzem z Choszczna, w województwie zachodniopomorskim, który przyznał, że czas realizacji inwestycji nie był długi, a mimo to udało się wszystko przygotować w tak – niemal – perfekcyjny sposób. Zwrócił on również uwagę na ceny, będące przystępnymi dla tak zwanego „przeciętnego Polaka”.
Do dyspozycji turystów jest 25 gondoli, które mieszczą 8 osób i poruszają się z prędkością do 6 m/s. Trasa przejazdu liczy 1,5 kilometra i rozpoczyna się przy solińskim deptaku w stacji dolnej Plasza, a kończy na Górze Jawor.