Lesko nie bez powodu uznawane jest często za „Bramę Bieszczadów”. To właśnie przez to miasto przebiega główny szlak w Bieszczady, ma tu swój początek zarówno mała, jak i wielka obwodnica. Lokalni samorządowcy cały czas starają się, by był to atrakcyjnie turystyczny teren. Oprócz tarasu widokowego na Baszcie, tężni solankowej, w Lesku powstanie nowy, ogólnodostępny parking.

Od lat plac zlokalizowany tuż przy rondzie nie przynosił chluby miastu. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści jadący drogą wojewódzką nr 893 w kierunku Baligrodu i Cisnej oraz drogą krajową 84 w kierunku Ustrzyk Dolnych, mogli oglądać niezbyt ciekawy obraz. Parking na przestrzeni ostatnich lat stał się nieformalnym komisem samochodowym. Włodarze miasta mając na uwadze walory tych terenów, postanowili podjąć działania w celu przebudowy tego miejsca i przystosowania go do potrzeb, przede wszystkim, gości odwiedzających Bieszczady.

Przy Małej i Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej powstanie nowy parking

Nie jest tajemnicą, że w Lesku występuje duży problem z zaparkowaniem samochodów osobowych, nie mówiąc już o ciężarowych czy autokarach. Nowy parking przy rondzie ma rozwiązać te problemy. Będzie on wykonany tak, by wszystkie osoby chcące zwiedzić to zabytkowe miasto miały do tego możliwość. Dodatkowym udogodnieniem będzie budowa ścieżki rowerowo-pieszej o długości 300 metrów, która połączony plac postojowy z centrum, gdzie mieszczą się między innymi sklepy, urzędy, restauracje czy zabytki, a w tym Zamek Kmitów, Synagoga czy kościół. Powstanie także chodnik, którego zadaniem będzie skomunikowanie parkingu z miejscowością Huzele. Jak zauważa Adam Snarski, burmistrz Leska, takie działania poprawią zdecydowanie bezpieczeństwo pieszych.

To kolejna inwestycja w naszej gminie, która ruszy na wiosnę. Tym samym poprawi się sytuacja z dostępnością miejsc parkingowych zarówno dla samochodów osobowych, jak i autokarów wycieczkowych, które do tej pory w większości omijały Lesko przez brak dogodnych miejsc postojowych

– informuje leski urząd.

Oprócz miejsc postojowych dla autokarów i samochodów osobowych, na placu staną tablice informacyjne. Powstaną toalety oraz elementy małej infrastruktury, tak by można było w tym miejscu zatrzymać się, zjeść i odpocząć.