reklama

Cerkiew w Wisłoku Wielkim. "Wirtualna Komańcza – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek” [FILM]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Cerkiew w Wisłoku Wielkim.  "Wirtualna Komańcza – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek” [FILM] - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura sztuka tradycja Gmina Komańcza promuje obiekty architektury drewnianej w ramach projektu „Wirtualna Komańcza – szlakiem architektury drewnianej, krzyży i kapliczek” . Dziś film o cerkwii w Wisłoku wielkim

Drewniana cerkiew św. Onufrego w Wisłoku Wielkim to dawna cerkiew greckokatolicka. Świątynia była budowana w latach 1850–1853, zaś  poświęcona została w 1854 roku. W 1902 oryginalny dach kryty gontem zastąpiła blacha.

Po II wojnie światowej świątynia została przemianowana na kościół rzymskokatolicki. Remontowana była dwukrotnie: w roku 1969 i w latach 80. XX wieku. Wówczas przemalowano polichromię ścian oraz strop nawy i babińca.


W 2002 roku z inicjatywy księdza Krzysztofa Pichura rozpoczął się remont generalny świątyni. Zmieniono wtedy blaszane pokrycie dachu na gontowe. Podczas tego remontu wymienione zostały także podwaliny cerkwi, wymienione zostały schody na strych i podłogi. Położono również nową instalację elektryczną.

W cerkwi znajduje się kompletny ikonostas pochodzący prawdopodobnie z czasu budowy świątyni. A wewnętrzne ściany i strop pokryte są polichromią pochodzącą z XIX wieku.

Obok cerkwi znajduje się murowana dzwonnica wzniesiona w 1902 roku. Teren cerkwii wraz z przycerkiewnym cmentarzem otoczony jest kamiennym murkiem.

Film Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy