reklama

Tunel łączący Polskę i Słowację ma już 150 lat. W Łupkowie odbyły się obchody rocznicowe [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Tunel łączący Polskę i Słowację ma już 150 lat. W Łupkowie odbyły się obchody rocznicowe [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
50
zdjęć

foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook
ImprezyW ostatnią sobotę czerwca, Stary Łupków tętnił życiem, a wszystko to dzięki obchodom 150-lecia otwarcia Tunelu Łupkowskiego, historycznego obiektu kolejowego łączącego Polskę i Słowacją. To wydarzenie zgromadziło tłumy entuzjastów historii, miłośników kolei i lokalnych mieszkańców, którzy wspólnie świętowali bogatą historię i znaczenie tego miejsca.
reklama

Mija 150 lat od momentu otwarcia Tunelu Łupkowskiego zlokalizowanego na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego, łączącego polską i słowacką sieć kolejową. Tunel pod Przełęczą Łupkowską, wybudowany w 1874 roku, został stworzony w celu ustanowienia połączenia kolejowego między Budapesztem a Lwowem, przez Przemyśl. W trakcie I i II wojny światowej, ze względu na swoje strategiczne znaczenie, wielokrotnie stawał się celem ataków różnych stron konfliktu. Po zakończeniu II wojny światowej tunel odbudowano. W ostatnich latach miejsce to zyskuje na popularności jako atrakcja turystyczna regionu, przyciągając głównie entuzjastów historii i techniki.

reklama

Obchody 150-lecia w Łupkowie

Wydarzenie rozpoczęło się w godzinach przedpołudniowych na placu przy dworcu PKP w Starym Łupkowie. Organizatorzy – Stowarzyszenie Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii, Gmina Komańcza i Obec Palota, wspólnie z innymi współorganizatorami – przygotowali bogaty program, który przybliżył uczestnikom historię Tunelu Łupkowskiego. Nie zabrakło wykładów i prezentacji, które odświeżyły pamięć o czasach, kiedy tunel został otwarty w 1874 roku jako część Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej.

Wspomnienia z przeszłości

Goście mieli okazję podziwiać archiwalne zdjęcia tunelu oraz odkrycia archeologiczne prezentowane przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja”. Wielką atrakcją była możliwość darmowego przejazdu pociągiem specjalnym „Przełęcz” i „Osławica” na dwóch trasach. Skład zestawiony z wagonów 102A oraz wagonu pocztowego w historycznych barwach, który poprowadziła lokomotywa SU42-536, wyruszył na trasę Sanok – Łupków – Sanok oraz Łupków – Komańcza – Łupków. Ta nostalgiczna podróż była prawdziwą podróżą w czasie, która pozwoliła uczestnikom doświadczyć wspomnień dawnych lat.

reklama

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Kulminacyjnym punktem obchodów była piesza wędrówka z dworca PKP w Łupkowie do Tunelu Łupkowskiego, a następnie dalej na Słowację. Przedsięwzięcie, w którym wzięła udział rzesza osób, przypomniało, że tunel ten nie tylko łączy kraje, ale także ludzi. Wydarzeniu towarzyszył rajd rowerowy po okolicy oraz niewielki festyn pełen atrakcji dla całych rodzin. Dzieci cieszyły się animacjami i grami, a także mogły skosztować czegoś na słodko. Dla dorosłych przygotowano stoiska z lokalnymi wyrobami i rękodziełem, a także tradycyjne poczęstunki – bigos i pajdę chleba ze smalcem. Każdy mógł także samodzielnie upiec kiełbasę na ognisku.

reklama

Obchody 150-lecia Tunelu Łupkowskiego były nie tylko świętem historii i inżynierii, ale także dowodem na to, jak ważne jest pielęgnowanie i przypominanie o dziedzictwie, które łączy nas z przeszłością i inspiruje do budowania wspólnej przyszłości.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama