reklama
reklama

O tradycji wypalania węgla w Bieszczadach. Trwa Święto Dymu w Radoszycach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

O tradycji wypalania węgla w Bieszczadach. Trwa Święto Dymu w Radoszycach [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
35
zdjęć

foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Imprezy W Radoszycach, w gminie Komańcza, trwa Święto Dymu – wyjątkowe wydarzenie celebrujące bogactwo kulturowe i historyczne Bieszczadów. Pierwszy dzień, pełen warsztatów, artystycznych prezentacji i niezwykłych opowieści, zgromadził licznych entuzjastów dawnych rzemiosł. Podobnie jest dzisiaj, gdzie dodatkowo wszyscy uczestnicy mogą podziwiać między innymi prace Arkadiusza Andrejkowa, który maluje wizerunek zmarłego niedawno Zbigniewa Balcerzaka.
reklama

Pierwszy dzień, nazwany Dniem Ognia, obfitował w rozmaite warsztaty i prezentacje związane z tradycją wypalania węgla drzewnego oraz historią i kulturą Bieszczadów. Wszystko rozpoczęło się o godzinie 10:00. Wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć wystawę prac „Ludzie Dymu” Pawła Malarczyka, wziąć udział w warsztatach z wypalania węgla drzewnego, organizowanych przez Ekoumuzuem, zobaczyć na własne oczy, jak wygląda taki proces, a także dowiedzieć się więcej o tej zanikającej sztuce. Wieczorem, między 19:00 a 20:00, Paweł Malarczyk opowiadał o wizytach na wypałach, dzieląc się swoimi przeżyciami i doświadczeniami. Jego historie wzbogaciły pokaz diaporamy „Ludzie Dymu”. Dzień zakończono spektaklem „Trio na ognisko”, pełnym opowieści i muzyki, który rozpoczął się o godzinie 21:00, tworząc niezapomnianą atmosferę.

Trwa drugi dzień święta, zwany Dniem Dymu. Od samego rana uczestnicy mogą wziąć udział w kontynuacji warsztatów z wypalania węgla drzewnego oraz w zwiedzaniu Ekoumuzuem. Miłośnicy sztuki mają niepowtarzalną okazję spróbować swoich sił w warsztatach malowania węglem. Również dzisiaj, w godzinach od 10:00 do 18:00, odbywa się Archeologia Doświadczalna, prezentująca dawne rzemiosła, takie jak kowalstwo, dymarkę czy kuchnię średniowieczną. Kulminacją dnia będzie wykład Edwarda Marszałka o historii wypałów w Bieszczadach, ludziach i tradycjach, który odbędzie się o godzinie 18:00. Cały dzień pełen jest również artystycznych wydarzeń, w tym tworzenia muralu „Smolarz” przez Arkadiusza Andrejkowa.

Na wszystkich zainteresowanych czeka jeszcze trzeci dzień imprezy, zaplanowany na 30 czerwca. Dzień Węgla to kontynuacja warsztatów z wypalania węgla drzewnego oraz zwiedzania Ekoumuzuem. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach archeologii doświadczalnej, tworzeniu paciorków szklanych, pokazach odlewnictwa metali i wielu innych atrakcjach. Szczególną uwagę warto zwrócić na poświęcenie kapliczki z figurą św. Tybalda, patrona smolarzy, które odbędzie się o godzinie 15:00, oraz na pieczenie barana o godzinie 16:00, które zakończy dzień występem Jerzego Krupy.

Święto Dymu to wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w kulturze i tradycji Bieszczadów, doświadczając na własnej skórze, jak wyglądały dawne rzemiosła i życie w tych malowniczych okolicach. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w kolejnych dniach święta.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama