reklama
reklama

Święto Dymu w Radoszycach. Trzy dni bieszczadzkiej tradycji, historii i rzemiosła

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Święto Dymu w Radoszycach. Trzy dni bieszczadzkiej tradycji, historii i rzemiosła - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
1
zdjęć

foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Imprezy W gminie Komańcza, w miejscowości Radoszyce, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Święto Dymu”. W ramach projektu „Czarne Złoto Bieszczad” organizatorzy przygotowali trzy dni pełne atrakcji, które przeniosą uczestników w świat dawnych tradycji węglarzy drzewnych. Impreza odbędzie się w Ekomuzeum Węgla Drzewnego „Na Wypale” od 28 do 30 czerwca, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
reklama

Dzień Ognia - 28 czerwca

Pierwszy dzień festiwalu, Dzień Ognia, rozpocznie się o godzinie 10:00 wystawą prac Pawła Malarczyka zatytułowaną „Ludzie Dymu”. Wystawa będzie dostępna przez cały dzień, podobnie jak warsztaty z wypalania węgla drzewnego, które pozwolą odwiedzającym na zwiedzenie ekomuzeum i zapoznanie się z technikami tego rzemiosła. Wieczorem, od godziny 19:00 do 20:00, Paweł Malarczyk opowie o swoich wizytach na wypałach, a dzień zakończy pokaz diaporamy „Ludzie Dymu” i spektakl TRIO na ognisko, opowieść i muzykę.

Dzień Dymu - 29 czerwca

Drugi dzień festiwalu, Dzień Dymu, przyniesie jeszcze więcej interaktywnych doświadczeń. Od 10:00 do 18:00 odbędą się warsztaty z wypalania węgla, malowania węglem, a także będzie istniała możliwość zwiedzania muzeum i podglądania pracy Arkadiusza Andrejkowa, który stworzy mural o nazwie „Smolarz”. W tym samym czasie będzie można wziąć udział w archeologii doświadczalnej, gdzie przeprowadzone zostaną pokazy dawnego kowalstwa, dymarki i kuchni średniowiecznej. O godzinie 18:00 Edward Marszałek wygłosi prelekcję o historii węglarzy w Bieszczadach.

Dzień Węgla - 30 czerwca

Ostatni dzień festiwalu, Dzień Węgla, kontynuuje bogaty program warsztatów z wypalania węgla drzewnego oraz archeologii doświadczalnej. Dodatkowo, o godzinie 15:00, odbędzie się poświęcenie kapliczki z figurą św. Tybalda, patrona smolarzy oraz pieczenie barana. O 16:00 uczestnicy będą mogli posłuchać występu Jerzego Krupy, który zakończy to niezwykłe wydarzenie.

„Święto Dymu” to wyjątkowa okazja, by zbliżyć się do tradycji i historii Bieszczadów. Dzięki różnorodnym warsztatom, pokazom i prelekcjom, uczestnicy będą mieli możliwość poznania dawnych technik rzemieślniczych oraz historii ludzi, którzy przez wieki kształtowali ten region.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama