Plany na realizację ogromnej inwestycji

Sprawa dotyczy powiększenia granic administracyjnych gminy Ustrzyki Dolne o część terytorium gminy Bircza. Dokładnie terenu obejmującego obręb geodezyjny Krajna oraz działkę położoną w miejscowości Wola Korzeniecka. To właśnie tam zlokalizowany jest pas startowy lądowiska/lotniska. W planach burmistrza Bartosza Romowicza ma on zostać włączony w realizację ogromnej inwestycji jaką jest budowa portu lotniczego. Łącznie to obszar około 340 hektarów.

Miastu partnerskiemu udało się

Włodarz Ustrzyk Dolnych zwraca uwagę, że każdy port lotniczy, a w szczególności ten znajdujący się na obszarze turystycznym, powoduje ogromy rozwój. Bartosz Romowicz powołuje się tu na przykład miasta partnerskiego Hévíz. Kilku tysięczny obszar posiadając swój port lotniczy stał się drugą – po Budapeszcie – destylacją turystyczną na Węgrzech.

„Myśląc o rozwoju strategicznym naszej gminy musimy również myśleć właśnie o takich inwestycjach. To inwestycje, które swój wpływ na gospodarkę mają w perspektywie wielu lat. Dodatkowym aspektem tej zmiany jest zwiększenie dochodów podatkowych gminy”- stwierdza Bartosz Romowicz.

Jeżeli mieszkańcy gminy Ustrzyki Dolne będą przeciw temu pomysłowi, cała procedura zostanie zaprzestana. „Jeśli będą za, będziemy dalej ją prowadzić” – zapowiada Romowicz.

Co na to gmina Bircza?

W miniony poniedziałek odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Bircza w sprawie planów przyłączenia obrębu Krajna oraz działki w miejscowości Wola Korzeniecka do terytorium gminy Ustrzyki Dolne.

„Radni naszej gminy jednogłośnie przyjęli oświadczenie, w którym wyrazili swój sprzeciw wobec planów gminy Ustrzyki Dolne. W obliczu negatywnego wydarzenia, jakim była podjęta uchwała Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych oraz wypowiedzi Pana Bartosza Romowicza, Rada Gminy Bircza poprzez przyjęte stanowisko, wyraziła swoje głębokie zaniepokojenie działaniami podejmowanymi przez tamtejszy samorząd” – czytamy w mediach społecznościowych gminy Bircza.

Autor: Kamil Mielnikiewicz / Gmina Ustrzyki Dolne, Gmina Bircza