„Drodzy Członkowie i Sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z gminy Ustrzyki Dolne. Nie jest Wam przykro? Wasza partia źle potraktowała Waszą gminę w programie Polski Ład”. To slogan jednego z wielu bilboardów, które ustawiono na terenie gminy Ustrzyki Dolne. W ten sposób jej włodarz Bartosz Romowicz odnosi się do rozdania funduszy z rządowego programu Polski Ład, w którym gmina dostała najniższe na Podkarpaciu wsparcie.

Gmina Ustrzyki Dolne w drugiej edycji rozdania funduszy z rządowego programu Polski Ład wnioskowała o 10 milionów złotych. Środki te miały być przeznaczone – odpowiednio 9 milionów 400 tysięcy złotych na budowę hali sportowej przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych i 400 tysięcy złotych na budowę i modernizację infrastruktury drogowej w Łobozewie Górnym. Niestety, gmina otrzymała jedynie dofinansowanie na drugą inwestycję, a kwota 400 tysięcy złotych była najniższą spośród wszystkich gmin na Podkarpaciu.

Hala sportowa przy Szkole Mistrzostwa Sportowego już od dawna była jednym z priorytetów władz gminy Ustrzyki Dolne. Wynika to przede wszystkim z profilu placówki, która kształci uczniów w trzech dziedzinach: narciarstwo, pływanie i piłka nożna. Odpowiedni obiekt miał zapewnić młodym mistrzom jeszcze lepsze warunki do rozwoju. Niestety, ze względu na brak wsparcia ze strony rządu budowa będzie musiała poczekać.

Swój wyraz niezadowolenia z tego faktu przedstawił burmistrz Bartosz Romowicz, który z prywatnych pieniędzy postanowił w kilkunastu miejscach – na terenie gminy – ustawić billboardy z takimi hasłami jak: „Drodzy Członkowie i Sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z gminy Ustrzyki Dolne. Nie jest Wam przykro? Wasza partia źle potraktowała Waszą gminę w programie Polski Ład”, „To mogła być hala sportowa, w której trenowałyby Twoje dzieci. Na razie nie będzie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie dba o rozwój dzieci i młodzieży. Po raz kolejny niesprawiedliwie potraktował Ciebie i Twoją gminę. Wybory już niedługo. Pamiętaj wtedy o swoim dziecku. Potraktuj PiS tak samo, jak on Ciebie”.

Fot. Kamil Mielnikiewicz

Bartosz Romowicz pełni funkcję burmistrza Ustrzyk Dolnych drugą kadencję. Aktualnie jest on związany z partią Szymona Hołowni Polska 2050 i jak sam podkreślał wiele razy, nigdy nie było mu po drodze z partią Prawa i Sprawiedliwości, co może być przyczyną takiego, a nie innego podziału pieniędzy. Dla porównania Gmina Cisna otrzymała ponad 12 milionów złotych na poprawę warunków komunikacji drogowej oraz budowę mostu na rzece w miejscowości Wetlina, z kolei Gmina Baligród prawie 9,5 miliona złotych na przebudowę dróg w Baligrodzie, Mchawie, Roztokach Dolnych, Kielczawie, Zahoczewiu, Cisowcu, Żerdence, Nowosiółkach oraz Stężnicy. Również prawie 9,5 miliona złotych z rządowych środków otrzymała Gmina Olszanica, która za te pieniądze przeprowadzi budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Olszanicy oraz Stefkowej – etap III + etap IV. Wysokim dofinansowaniem może pochwalić się też Gmina Solina, której włodarze chcą przeprowadzić działania mające na celu ochronę wód Jeziora Solińskiego i Myczkowieckiego przed procesem eutrofizacji poprzez budowę sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Wola Matiaszowa.

Zdjęcie główne: Kamil Mielnikiewicz