Reklama

Reklama

Legenda o Hnatowym Berdzie

Opublikowano: 5 listopada 2020 17:49
Autor: Asia Paś | Zdjęcie: Asia Paś

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

bieszczadzkie-opowiesci Skąd się wzięła nazwa "Hnatowe Berdo"? Sa dwie legendy. Dziś Jędruś opowiada jedną z nich.

Reklama

Jedna z mniej znanych, aczkolwiek  myślę, że ciekawa opowieść bieszczadzka mówi, że gdy w 1672 r. Tatarzy najechali ziemię sanocką spostrzegli wysoko położony zamek i postanowili go zdobyć.

Jako, że tradycyjne oblężenie nie przyniosło rezultatu , zaczęli ostrzeliwać zamek zapalonymi strzałami. W drewnianej warowni ogień rozprzestrzenił się bardzo szybko, a zapasów wody do jego gaszenia nie było za wiele.

Załoga zamku wolała zaryzykować spuszczenie się po skałach i zaufać opiece Bożej, niż oddać w niewolę tatarską. Właściciel zamku - Hnat też tak uczynił, ale poślizgnął się na skale i spadł w przepaść.

Potem wzgórze zostało nazwane na jego cześć Hnatowym Berdem. Jest jeszcze jedna legenda związana z tym miejscem. Jeśli was  zainteresuje. Opiszę następnym razem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.