reklama

Spod ziemi wydostał się głos historii. W Nadleśnictwie Bircza odkryto dzwon cerkiewny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie dzieje Niedawno, na terenie Nadleśnictwa Bircza w Jamnej, przypadkowo odkryto cerkiewny dzwon, który prawie 80 lat leżał zakopany w ziemi. Dzwon został wykopany i tymczasowo jest eksponowany w Ośrodku Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Bircza. W przyszłości ma znaleźć miejsce w jednym z muzeów.
reklama

Pod koniec kwietnia Waldemar Grzebyk, leśniczy z leśnictwa Pechnów w Nadleśnictwie Bircza, podczas swojego obchodu lasu, przypadkowo natrafił na metalowy fragment osadzony pod warstwą ściółki i humusu. Początkowo sądził, że to stalowa obręcz wozu, ale okazało się, że jest to dzwon. Gdy zorientował się, z jakim znaleziskiem ma do czynienia, zabezpieczył miejsce i poinformował o tym fakcie swoich przełożonych. 

Nadleśnictwo Bircza nawiązało kontakt z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków Delegaturą w Krośnie, aby ustalić dalsze postępowanie w sprawie znaleziska. 

Od razu nawiązaliśmy kontakt z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków Delegaturą w Krośnie w celu uzgodnienia sposobu dalszego postępowania ze znaleziskiem – mówi Damian Kwiatkowski, zastępca nadleśniczego w Birczy. Po wizji terenowej, która odbyła się 16 maja specjaliści potwierdzili, że mamy do czynienia z dzwonem. 

Prace związane z odkopanie dzwonu rozpoczęto w sobotę, 3 czerwca. Podczas akcji wydobywczej, w której uczestniczyli także członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja”, odkopano dzwon o średnicy wieńca 60 cm. Na dzwonie znajduje się z płaskorzeźba przedstawiająca św. Michała Archanioła, patrona cerkwi z Jamnej Górnej. 

Jak wyjaśnia Nadleśniczy Damian Kwiatkowski: 

Świątynia istniała do 1956 roku i była zlokalizowana w odległości około 300 metrów od miejsca odkrycia, stąd domniemanie, że dzwon pochodzi właśnie z tego obiektu. Z dedykacji wypisanej cyrylicą na płaszczu dzwonu wynika, że został on ufundowany w 1928 roku.

Dzwon jest w bardzo dobrym stanie, z wyjątkiem kilku wyszczerbień na wieńcu, które prawdopodobnie powstały przed jego zakopaniem. Niestety, brakuje serca, które rezonowało dzwonem.

Jestem przekonany, że nie jest to ostatnie znalezisko na obszarze, gdzie do 1947 roku były ludne wsie, a dziś te dawne tereny zabudowane, użytkowane rolniczo i pastersko pokrywa las. Zapewne w przyszłości badacze dziejów i archeolodzy trafią na wiele innych, niemych świadków bardzo burzliwej historii tego zakątka Podkarpacia – mówi Damian Kwiatkowski. 

Po odkryciu dzwon został przewieziony do Ośrodka Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Bircza, gdzie obecnie jest częścią ekspozycji. Planowane jest, że ostatecznie znajdzie swoje miejsce w muzeum. Odkrycie dzwonu cerkiewnego stanowi ważny element lokalnej historii i kultury. Przedstawiony na dzwonie wizerunek św. Michała Archanioła oraz dedykacja napisana cyrylicą są cennymi świadectwami dawnej społeczności i jej wierzeń.

Dzięki temu, całekim przypadkowemu, odkryciu dzwonu cerkiewnego ujawniono kolejny fragment przeszłości, który pozwala nam lepiej zrozumieć historię i dziedzictwo tego obszaru. To także przypomnienie, że lasy mogą być skarbnicami nie tylko przyrody, ale również kultury i historii, które czekają na odkrycie i docenienie.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama