reklama
reklama

Powstanie leskie. Rebelia chłopska w cieniu Bieszczadów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta i Gminy Lesko

Powstanie leskie. Rebelia chłopska w cieniu Bieszczadów - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Urząd Miasta i Gminy Lesko

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie dziejeW latach 30. XX wieku Polska, tak jak wiele innych krajów, zmagała się z konsekwencjami wielkiego kryzysu gospodarczego. W tym trudnym okresie, w powiecie leskim, miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego ruchu chłopskiego – tzw. Powstanie leskie, które miało miejsce od 21 czerwca do 9 lipca 1932 roku.
reklama

Rebelia ta była wynikiem rosnącego niezadowolenia ludności chłopskiej, głównie pochodzenia ruskiego, wobec władz polskich i ich polityki.

Geneza wybuchu powstania

Powstanie leskie miało swoje korzenie w trudnej sytuacji ekonomicznej lokalnych społeczności rolniczych. Pomysł organizacji „świąt pracy” (prac na rzecz poprawy stanu dróg, mostów, szkół i innych obiektów użyteczności publicznej), mających na celu poprawę infrastruktury, zaproponowany przez Jana Potockiego z Rymanowa, przyjęty został z entuzjazmem w niektórych częściach regionu, jednak w powiecie leskim spotkał się z oporem. Starosta leski, Emil Wehrstein, próbował wprowadzić tę koncepcję, lecz jego brak popularności wśród mieszkańców doprowadził do narastających napięć.

reklama

Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania było aresztowanie 39 chłopów z Berehów Dolnych, którzy protestowali przeciwko przymusowej pracy bez wynagrodzenia przy budowie dróg. To wydarzenie stało się iskrą, która zapaliła ogień buntu. Chłopi z sąsiednich wsi, usłyszawszy dzwony cerkwi wzywające do walki, zjednoczyli się, aby przeciwstawić się władzom.

Napiętą atmosferę wykorzystała też Komunistyczna Partia Zachodniej Ukrainy, która zaczęła rozsiewać pogłoskę, że w ramach poszerzenia lokalnej drogi miano przesunąć kapliczkę z 1848 roku w miejscowości Bóbrka, upamiętniającą zniesienie pańszczyzny.

Przebieg wydarzeń

Rebelia szybko przerodziła się w zbrojny opór. Organizatorami ruchu byli m.in. Piotr Madej i Stanisław Lenkiewicz, którzy zdołali zmobilizować chłopów z wielu wsi. Wkrótce doszło do starć z policją i wojskiem, które wysłano z Przemyśla, aby stłumić bunt. Chłopi, uzbrojeni w narzędzia rolnicze, stawili opór, co doprowadziło do serii walk w okolicy Łobozewa i Teleśnicy Oszwarowej.

reklama

W wyniku starć śmierć poniosło kilka osób, a tysiące chłopów zostało aresztowanych. W sumie w powstaniu wzięło udział około 5 tysięcy ludzi z 19 wsi, co świadczy o ogromnym zasięgu i determinacji rebelii.

Represje i procesy

Po stłumieniu powstania władze podjęły decyzję o przeprowadzeniu surowych represji. W 1932 roku przed Sądem Okręgowym w Sanoku rozpoczął się proces chłopów, oskarżonych o rozruchy i użycie przemocy wobec władz. Wśród oskarżonych znaleźli się przywódcy buntu, tacy jak Wasyl Dunyk i Piotr Madej. Sąd, pod przewodnictwem sędziego Zygmunta Kruszelnickiego, wydał wyrok skazujący na karę śmierci dla trzech oskarżonych. Jednak interwencja prezydenta Ignacego Mościckiego, który skorzystał z prawa łaski, uratowała ich życie.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo