reklama

Z Bieszczad vs z Bieszczadów – krótki pojedynek na szczytach języka polskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Skucińska

Z Bieszczad vs z Bieszczadów – krótki pojedynek na szczytach języka polskiego - Zdjęcie główne

Pocztówka | foto Agnieszka Skucińska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczadzkie ciekawostkiBieszczady to region Polski, który swoim pięknem i malowniczym krajobrazem od lat przyciąga turystów z całego kraju. Przyjeżdżają tu miłośnicy górskich wędrówek i spokoju.A potem wracają. Skąd wracają? Z Bieszczad czy z Bieszczadów?
reklama

Jak poprawnie odmieniać "Bieszczady"?

Czy mówimy „Wracam z Bieszczadów” czy „Wracam z Bieszczad”. A skąd pozdrawiam?  Która forma tego dopełniacza jest poprawna? Wracasz z „Bieszczad” czy z „Bieszczadów”.

W Słowniku Poprawnej Polszczyzny wydanym w 1980 r. przez PWN Warszawa, opracowanym przez prof. Dr Witolda Doroszewskiego i doc. dr Halinę Kurkowską czytamy: 

Bieszczady (blp), D. Bieszczad, rzadz. Bieszczadów <<góry>>: Jechać w Bieszczady. – bieszczadzki. 

reklama

Natomiast w  Słowniku ortograficznym Stanisława Jodłowskiego i Witolda Taszyckiego oraz w Poradniku językowym Marii Kniagininowej i Walerego Pisarka stoi, że nie należy mówić i pisać z „Bieszczad” tylko z Bieszczadów

W Bieszczadach

Jerzy Wrona w książce „W Bieszczadach” tak to nakreślił : 

Na koniec naszych rozważań o nazwach spróbujemy sobie wyjaśnić wątpliwości co do właściwej formy dopełniacza nazwy Bieszczady „Bieszczad” czy „Bieszczadów”. Jakkolwiek niektóre polskie słowniki uważają za poprawną formę „Bieszczad”, przez analogię do nazw: Karpaty – Karpat, Mazury – Mazur, to jednak większość uczonych (m.in. A. Fastnacht, F. Wysocka) twierdzi, że dane historyczne przemawiają wyraźnie na korzyść „Bieszczadów”. 

reklama

Dopełniacz liczby mnogiej nie może mieć końcówki zerowej (Bieszczad), gdyż nazwa ta był żywa aż do ostatnich czasów w liczbie pojedynczej. Nikt nie próbuje używać końcówki zerowej w dopełniaczu liczby mnogiej nazwy Beskid, bo ta nazwa jest stale w użyciu w liczbie pojedynczej. Nikt więc nie mówi „stoki Beskid” lecz „stoki Beskidów”. A przecież Beskid i Bieszczad to dwie pokrewne nazwy oznaczające kiedyś prawie to samo.

Przez cały wiek XIX wieku nie ma śladu wahania w użyciu końcówki dopełniacza, ponieważ do końca XIX w. nazwa „Bieszczady” występowała zarówno w liczbie pojedynczej jak i mnogiej. Oboczność Bieszczad/Bieszczadów pojawiła się dopiero po ostatniej wojnie. 

reklama

Warto pamiętać, że kwestia wymowy nazwy „Bieszczady” nie jest jednoznaczna. Nawet w samych Bieszczadach istnieją subtelne różnice w wymowie tej nazwy. Podobnie jest w całym kraju. Chociaż wydaje się, że mieszkańcy południowo – wschodniego regionu częściej używają określenia „Bieszczad”. 

To jak? Z "Bieszczad" czy z "Bieszczadów"?

Obecnie obie formy określające ten niezwykle urokliwy region geograficzny i kulturowy są poprawne i akceptowane przez językoznawców. Przyjeżdżajcie więc w Bieszczady i wracajcie z Bieszczad lub Bieszczadów – jak Wam wygodniej. 

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama