Inwersja termiczna to zjawisko meteorologiczne, które polega na utrzymywaniu się niższej temperatury powietrza w warstwie bliższej ziemi niż w wyższych partiach gór. Zwykle temperatura powietrza spada wraz ze wzrostem wysokości, natomiast podczas inwersji cieplejsze powietrze utrzymuje się nad chłodniejszym. Kiedy zetkną się obie warstwy powietrza - od dołu zimna i ciężka z położoną wyżej lżejszą i cieplejszą, tworzą się "dywany" mgły.
Inwersje są szczególnie częste w zimie, gdy chłodne powietrze unosi się tuż nad terenami nizinnymi. I właśnie wtedy, gdy w dolinach zalegające mgły powodują słabą widoczność, w górach jest magicznie. Niestety, inwersja sprzyja również koncentracją zanieczyszczeń i pojawieniem się smogu.
W Bieszczadach, gdzie występują duże różnice w wysokości terenu, inwersje są pewniakiem, że możemy spodziewać się spektakularnych, zimowych widoków. W takich warunkach, widziane ze szczytów Bieszczadzkie krajobrazy prezentują się niezwykle malowniczo, a spotkane na szlaku oszronione gałęzie i elementy infrastruktury turystycznej powodują, że wrażenia bywają oszałamiające.
W internecie często pojawiają się niezwykłe zdjęcia mocno oszronionego krzyża stojącego na Tarnicy, czy nieistniejącej już Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej.
Nieistniejąca już Chatka Puchatka / fot. G. Lizakowski
My dzisiaj zapraszamy do galerii zdjęć zrobionych z Tarnicy podczas ostatniej inwersji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.