Kolejnym przystankiem Podkarpackiego Szlaku Filmowego będą Bieszczady. Przez siedem dni organizatorzy wydarzenia zaplanowali wiele atrakcji, a w tym kino plenerowe, animacje dla dzieci i koncerty. Więc rzuć wszystko i wyjedź w filmowe Bieszczady, a dokładniej do Zatwarnicy, Lutowisk, Majdanu i Ustrzyk Dolnych.

Już od lat 50-tych XX wieku filmowcy zakochiwali się w Bieszczadach. W dzikich plenerach powstały takie produkcje jak „Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana, „Wolna sobota” Jerzego Janickiego czy pierwszy eastern – „Rancho Texas” Wadima Berestowskiego. Bieszczady stały się miejscem kultowym. Twórcy upodobali sobie szczególnie to miejsce i tak jest aż do dziś. Współcześnie, najbardziej bieszczadzką produkcją jest popularny na całym świecie serial HBO „Wataha”.

Bieszczadzki odcinek Podkarpackiego Szlaku Filmowego będziemy hucznie inaugurować wyjątkowymi koncertami, klimatycznymi projekcjami, spotkaniami i innymi filmowymi atrakcjami!

Dla wielbicieli letniego wypoczynku

Od niedzieli do środy w kinie Końkret odbędą się projekcje filmów, do których zdjęcie kręcono w Zatwarnicy w latach 70-tych i 80-tych. Wielbicieli letniego wypoczynku organizatorzy zapraszają na kino plenerowe do Majdanu koło Cisnej (stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej) oraz do Ustrzyk Dolnych (Rynek). Pokazane zostaną tam produkcje sprzed wielu lat, jak na przykład „Ogniomistrz Kaleń” czy oraz inne filmy powstałe w Bieszczadach pod koniec XX wieku. W programie znalazły się także projekcje kina współczesnego – międzynarodowa produkcja „Bandyta” „Serce, serduszko”, „Wielkie zimno” czy dokumentalna opowieść o Chatce Puchatka „Śniła mi się Połonina”. Projekcji dokumentu będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserem Robertem Żurakowskim.

Szczególnym wydarzeniem będą projekcje z cyklu „nakręceni na taśmę” (25 lipca, Lutowiska). Organizatorzy specjalnie na potrzeby wydarzenia przywrócili funkcjonalność staremu i niezwykle klimatycznemu kinu Otryt w Lutowiskach. Widzowie będą mogli zasiąść w oryginalnie zachowanych fotelach i obejrzeć filmy odtworzone z taśmy filmowej 35 mm ze starego projektora, który wiele lat temu służył w tym miejscu. Na przywróconym do życia ekranie kina Otryt zobaczymy kultowe tytuły – zrealizowaną z wielkim rozmachem ekranizację sienkiewiczowskiej powieści „Pan Wołodyjowski” oraz pierwszy eastern „Rancho Texas”.

Koncerty muzyki filmowej

Otwarciu Podkarpackiego Szlaku Filmowego tradycyjnie już towarzyszyć będą koncerty muzyki filmowej. W tym roku turystów czekają aż trzy plenerowe muzyczne wieczory. Pierwszego dnia wydarzenia 24 lipca w Zatwarnicy niezapomniane utwory Krzysztofa Komedy zagra Marek Murias Kwartet. W środę 27 lipca na stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie niedaleko Cisnej wystąpi zespół Des Orient, który wykona filmowe utwory Michała Lorenca. Zespół wykorzystuje na scenie bogate instrumentarium (m.in. flety, cymbały, bębny) i w swoich brzmieniach inspiruje się muzyką etniczną. W majdanie zagrają między innymi „Taniec Eleny”, charakterystyczny utwór z filmu „Bandyta”.

Ostatniego dnia wydarzenia, w sobotę 30 lipca w Ustrzykach Dolnych, wystąpią Tołhaje. Zespół już w ubiegłym roku, podczas Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Przemyślu, zachwycił słuchaczy swoim występem i wykonaniem muzyki z serialu HBO „Wataha”. Artystów nie mogło więc zabraknąć podczas wydarzenia w Bieszczadach.

„Wataha”, czyli serial znany na całym świecie

„Wataha” to serial, który ma fanów na całym świecie, ale największych fanów i znawców „Watahy” spotkać można właśnie w Bieszczadach. O tym będziemy mogli przekonać się 30 lipca w Ustrzykach Dolnych podczas wielkiego turnieju wiedzy o tym serialu. Dla sympatyków nie lada gratka – turniej poprowadzi Leszek Lichota, odtwórca roli Wiktora Rebrowa w serialu HBO.
Tegoroczna odsłona szlaku to także wydarzenia edukacyjne. Kinomanów i pasjonatów regionu z pewnością zainteresują filmoznawcze prelekcje w niedzielę 24 lipca w Zatwarnicy w ramach projektu Green Film Tourism. O bieszczadzkich ścieżkach filmowych opowie Grażyna Bochenek, a o filmowym szlaku polsko-słowackim z wampirami i Oscarami w tle – Maciej Gil.

„Spacer z Leśnikiem”

Miłośnicy wycieczek we wtorek 26 lipca mogą się wybrać z Lutowisk na „Spacer z Leśnikiem”, czyli czterogodzinną wędrówkę śladem trzech kultur po ścieżce filmowo-historycznej. Po ścieżce oprowadzać będą leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska.

Nie zabraknie także wydarzeń dla dzieci w strefie edukacyjnej „Co w lesie piszczy”, przygotowanej przez Nadleśnictwo Cisna (27 lipca w Majdanie koło Cisnej) oraz Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne (30 lipca w Ustrzykach Dolnych). Najmłodszych organizatorzy zapraszają również do przygotowanej przez Green Film Tourism strefy relaksu oraz konkursów i quizów dla dzieci w Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej w środę i czwartek (27 i 28 lipca).

Organizatorem wydarzenia jest Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Województwo Podkarpackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

DOKŁADNY PROGRAM WYDARZENIA PODKARPACKIEGO SZLAKU FILMOWEGO

Zdjęcie główne: Michał Woźny/ Podkarpacki Szlak Filmowy