reklama

Jak zostać zdobywcą Korony Ustrzyckich Gór?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Jacuś Bis

Jak zostać zdobywcą Korony Ustrzyckich Gór? - Zdjęcie główne

Widok z Wolicy | foto Jacuś Bis

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczady i okoliceSwoją Górską Koronę ma Ziemia, Europa, Polska, a także Himalaje i Karakorum. My też mamy swoją Koronę. Korona Ustrzyckich Gór to wyjątkowe wyzwanie, które możesz pokonać w zaledwie kilkanaście godzin.
reklama

Korona Ustrzyckich Gór składa się z pięciu szczytów oferujących malownicze widoki. Zdobywając te szczyty, nie tylko doświadczysz piękna okolicznych terenów, ale także otrzymasz certyfikat zdobywcy KUG.

Czym jest Korona Ustrzyckich Gór?

Korona Ustrzyckich Gór to pięć wzniesień położonych w Górach Sanocko-Turczańskich, które można zdobyć różnymi drogami. Najprostsza wiedzie kolejno przez wszystkie szczyty i przenika się odcinkami ze szlakiem turystycznym PTTK oraz miejskimi szlakami spacerowymi. KUG otacza Ustrzyki Dolne i jest nie tylko interesującym dziełem przyrody, ale zawiera też ciekawe pamiątki historyczne tego regionu.

Mapa ustrzyckich szlaków/fot. visitustrzyki

reklama

Po drodze można natknąć się zarówno na okopy z czasów obu światowych wojen, jak i na żelbetonowe zapory czołgowe, nazywane Zębami Smoka. Szczyty nie są wysokie, żaden z nich nie jest nawet tysięcznikiem, niemniej z pewnością jest to zaletą, a nie wadą. W ten sposób po miano zdobywcy mogą sięgnąć zarówno osoby o słabszej kondycji wspinaczkowej, seniorzy, jak i młodzież oraz dzieci. Tym bardziej, że szlaki prowadzące na wierzchołki nie są trudne. Nie potrzeba na nich mieć żadnego sprzętu dodatkowego, typu czekan, kask, liny itp., a wejścia można dokonać o każdej porze roku.

Szczyty Korony Ustrzyckich Gór

Zdobycie Korony Ustrzyckich Gór rozpoczyna się od Kamiennej Laworty, następnie należy kierować się na Małego Króla, Holicę, Gromadzyń, aż wreszcie  na Orlik. oczywiście, każdy z tych szczytów można zdobyć w dowolnej kolejności i w dowolnym czasie.

reklama

Kamienna Laworta jest najwyższym szczytem Korony Ustrzyckich Gór, osiągającym wysokość 769 m n.p.m. Jest to popularne miejsce w Bieszczadach, szczególnie wśród paralotniarzy, więc istnieje duża szansa, że zobaczycie tu start choć jednego z nich. Znajduje się tu również stacja narciarska. Legenda głosi, że Laworta to dawna władczyni tych terenów, zamieniona w kamienne wzgórze.

Kamienna Laworta/fot. Jacuś Bis 

Mały Król ma wysokość 642 m n.p.m. Przemierzając trasę na jego szczyt zielonym szlakiem z Kamiennej Laworty, trzeba zarezerwować sobie około godzinę. Na wierzchołku znajduje się drogowskaz i dużo miejsca, gdzie można rozłożyć koc i urządzić rodzinny piknik. Bieszczadzkie podania głoszą, że Mały Król i Wielki Król to dwaj kniaziowie zamienieni przez Boga we wzniesienia, gdyż postanowili strzelać do Aniołów z wybudowanej przez siebie łowieckiej ambony.

reklama

Mały Król/fot. Jacuś Bis

Holica to drugi najwyższy szczyt Korony Ustrzyckich Gór, z wysokością 761 m n.p.m., niewiele niższy od Kamiennej Laworty. Na jej szczycie znajduje się 35-metrowa, dwutarasowa wieża widokowa, z pierwszym tarasem na wysokości 17 metrów i drugim na 30 metrach. Aby wejść na wyższy taras, należy pokonać 173 stopnie. Wejście na wieżę jest nieodpłatne, a widoki rozpościerają się na malownicze Bieszczady. Legenda mówi, że na szczycie Holicy znajdował się monastyr karmelitów, który został zburzony przez wiatr. Ciekawostką jest to, że na Holicy można zawrzeć związek małżeński i urządzić wesele.

Wiecej o ślubie na Holicy przeczytasz: Najpiękniejsze "TAK" z widokiem na Bieszczady

Holica/fot. Jacuś Bis

Gromadzyń to szczyt o wysokości 655 m n.p.m. Na jego wierzchołku znajduje się wieża przekaźnikowa oraz polana idealna do wypoczynku na łonie natury. Na jednym ze zboczy jest stok narciarski. Z tym szczytem wiąże się jedno z bieszczadzkich podań, które opowiada o kupieckiej biesiadzie na szczycie, mającej tajemnicze i dziwne zakończenie.

Gromadzyń/fot. Dorota Krynicka

Orlik to końcowy szczyt Korony Ustrzyckich Gór i jednocześnie najniższy, o wysokości 618 m n.p.m. Wierzchołek jest zalesiony, więc nie jest idealnym miejscem na rodzinny postój na trawie. Według wierzeń miejscowych, górę nazwano Orlikiem na pamiątkę okrutnej śmierci młodego mężczyzny, Prymka, który padł ofiarą podstępnych orłów.

Ile czasu trwa przejście Korony Ustrzyckich Gór?

Koronę Ustrzyckich Gór można przejść w kilkanaście godzin, choć zalecamy poświęcenie na to weekendu. Dlaczego? Widoki z pięciu ustrzyckich szczytów są wyjątkowe, więc warto spędzić tam więcej czasu, organizując pikniki czy pijąc kawę.

Szczyty można zdobywać różnymi trasami, co urozmaica wędrówkę i pozwala dokładnie poznać okolicę. Na 33-kilometrowej trasie warto zatrzymać się przy Źródłach Strwiąża, wododziale wód polskich, a także, przy okazji zwiedzić cerkiew w stylu bojkowskim, cmentarz żydowski oraz Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej. Każdy z tych przystanków oferuje unikalne doświadczenia i poszerza wiedzę o regionie. Dzięki różnorodności trasy, każdy znajdzie coś interesującego, niezależnie od swoich zainteresowań.

Przejście Korony Ustrzyckich Gór w jeden weekend pozwala na pełniejsze doświadczenie piękna tych miejsc. Widoki z ustrzyckich szczytów są wyjątkowe, więc warto spędzić więcej czasu na ich wierzchołkach, organizując rodzinne pikniki lub po prostu delektując się kawą z termosu, samotnie lub w towarzystwie. Taki sposób zwiedzania umożliwia pełniejsze cieszenie się otaczającą przyrodą i spędzenie wartościowego czasu z bliskimi.

Certyfikat Korony Ustrzyckich Gór

Korona Ustrzyckich Gór to może nie to samo co Korona Ziemi czy Korona Gór Polski, ale zdecydowanie warto ją zdobyć. Stanowi nie tylko satysfakcjonujący górski trekking, ale także wspaniałą pamiątkę z poznawania tego regionu. Wchodząc na każdy ze szczytów, koniecznie zrób zdjęcie przy drewnianych palach z tabliczkami informacyjnymi. Po powrocie do Ustrzyk Dolnych odwiedź Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji (lub prześlij zdjęcia pocztą albo elektronicznie). Oprócz certyfikatu, każdy zdobywca KUG otrzyma także pamiątkowe gadżety.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama