reklama

Źródełka mineralne w Lesku. Po remoncie miejsce to zachwyca swoim wyglądem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Atrakcje turystyczne Bez wątpienia źródełka mineralne to jedno z obowiązkowych punktów do odwiedzenia podczas pobytu w Lesku. Zwłaszcza teraz, gdy przeszło ono generalną rewitalizację, która sprawia, że cały teren zachwyca swoim wyglądem. Otwarto tam między innymi tężnie solankową.

Leskie źródełka i lata ich świetności

Wymieniając atrakcję Leska nie sposób pominąć faktu, że posiada ono tradycje zdrojowe i źródła wód mineralnych. Wody znane były tam już w XIX wieku, natomiast tradycje uzdrowiskowe sięgają okresu międzywojennego. Istniał tam punkt zdrojowy, a także niewielki zakład przyrodoleczniczy. Wówczas źródełka uznawane były za jedną z największych atrakcji w mieście, które chętnie było odwiedzane przez rzeszę letników.

Do punktu doprowadzano wodę siarczykową z 14 źródeł, 6 z nich ujęto w postaci ocembrowanych studni, a w 1936 roku powstała pierwsza infrastruktura zdrojowa. Zaczęto tam urządzać również pijalnię wód, kabiny do natrysków, a nawet pawilon muzyczny. Źródłom nadano imiona osób, które zasłużyły się dla Leska: „Jadwiga”, „Józef”, „Mieczysław”, „Marcin” i „Mieczysław”.

Po pewnym czasie, przebadano leskie źródełka i okazało się, że jedno z nich zawiera dużą ilość siarki, węglany alkaliów soli i potasu, czyli składów z cennymi właściwościami leczniczymi w przypadkach chorób nerek.

Przywrócenie źródełek na turystyczną mapę Leska

Niestety, po 1945 roku, źródełek nie wykorzystano nawet w najmniejszym stopniu. Inicjatywę przywrócenia tego miejsca na mapę turystyczną Leska podjęli włodarze miasta, którzy odrestaurowali źródełka i teren dookoła nich. W ramach prac wykonano dwie wiaty, w tym jedna z tężnią solną oraz obiekty małej architektury. W jej skład weszła obudowa i zadaszenia istniejących studni, ławek, paleniska, niewielkiego ogrodzenia i palisady.

Tężnia solankowa w Lesku

Tężnia to drewniana budowla pokryta gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w trakcie produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze – powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.

Powietrze bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Kuracja szczególnie wskazana jest dla osób w czasie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w zapylonej przestrzeni i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Mieszkańcy i turyści odwiedzający Lesko, już teraz mogą korzystać z tych udogodnień od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 20:00.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy