Wyprawa w Bieszczady z psem...co można zobaczyć wspólnie ze swoim czworonogiem ?
Zdecydowanie możesz spotkać tu wiele psiolubnych i przyjaznych miejsc. Mimo braku dostępności Bieszczadkiego Parku Narodowego do wędrówek z psem, możesz liczyć na wiele kilometrów wspólnych szlaków do przemierzania tuż poza nim.
Chociaż na Połoniny nie będziesz mógł wejść, pobyt z pupiliem w Bieszczadach z pewnością zaliczysz do udanych. Zobacz gdzie wpuszczą twojego psa-towarzysza bez problemu?
Zacznijmy od znalezienia noclegu, czyli miejsca wypoczyku, do którego spokojnie zabierzesz swojego pupila. Jest ich coraz więcej i niejednokrotnie posiadają specjalne udogodnienia, dostępne miski z wodą na terenach wspólnych, oferują również posłania, dedykowane legowiska, a także psie smaczki.
My polecamy te sprawdzone przez nas, gdzie cztery łapy zawsze są mile widziane. Wystarczy zadzwonić i uzgodnić pobyt ze zwierzakiem.
2. Bjorkowo - Wola Matiaszowa
Jakie szlaki w Bieszczadach dostępne z psem ?
Wybierając się na piesze wędrówki pamiętaj, że Bieszczady to królestwo dzikich zwierząt. To ich dom i ich terytorium. Zachowaj należytą ostrożność. Wkraczając na dziki teren licz się z tym, że zew natury może być silniejszy niż strach przed nieznanym.
Psa trzymaj na smyczy, nie pozwalaj mu się samowolnie oddalać, by nie spłoszył mieszkańców lasu jak i przypadkiem nie stał ich łupem. BdPN zakazuje regulaminem wstępu psom, ale zdecydowanie poza parkiem pospacerujesz swobodnie.
1. Ścieżka Przyrodnicza Doliną Rabskiego Potoku, skąd wędrówkę można przedłużyć o kolejny odcinek nad Jeziorko Bobrowe i jeszcze dalej nad Jeziorka Duszatyńskie w nadleśnictwie Baligród.
2. Piękna i malownicza trasa jest również po drugiej stronie Soliny, szlak do Rezerwatu Sine Wiry. Fantastyczny długi spacer szutrową, wygodną i dostępną również po ulewach drogą. Przełomy skalne piętrzące wodę są cudowne i robią ogromne wrażenie.
3. Lasumiła to najgrubsza jodła w Polsce. Znajduje się w lesnictwie Jabłonki, koło Baligrodu. Polecamy się tam wybrać, jeśli będziecie w okolicy.
Warto przytulić ją, zaczerpnąć energii drzewa, a potem spokojnie przysiąść w wiacie i odpocząć. Można nawet coś upichcić - jest tam przygotowana kuchnia polowa.
4. Ruiny Zamku Sobień, do których prowadzi krótkie podejście, znajdują się na szycie wzniesienia we wsi Manasterzec.
Dostaniecie się tam z parkingu, który leży u podnóża. Znajdują się tam pozostałości warowni i zamku, który rodowi rycerskiemu Kmitów podarował sam król - Władysław Jagiełło. Budowla pochodzi z XIII.
Plener ten znakomicie nadaje się do fantastycznych zdjęć. Ze wzgórza rozpościera się malowniczy widok na dolinę Sanu.
Głodny? Zobacz, do których restauracji wejdziesz z psem.
Do tej pory wiele miejsc restauracyjnych nie było przychylnych takim gościom, jednakże trend się odwrócił i spokojnie możemy wejść do większości obiektów gastronomicznych.
Tam gdzie nie ma jasnej informacji wystarczy zapytać.
Polecamy podróże kulinarne po Bieszczadach, tu znajdziecie listę w sprawdzonych i smakowitych restauracji które są psiolubne : )
1. Przystanek Smerek w Smereku i jego pyszne placki ziemniaczane po bieszczadzku, z kiszoną kapustą i aromatycznym gulaszem, do tego zestaw bieszczadzkich smakowitych piw do wyboru. Dodatkowo możecie zjeść na dorze w niesamowicie klimatycznej strefie relaksu zorganizowanej wokół.
2. Chata Wędrowca w Wetlinie z kultowym Naleśnikiem Gigantem. Będąc w okolicy musicie go spróbować... może być on daniem głównym na słodko, albo deserem. Zdecydowanie zapadnie Wam w pamięć, gdyż jest obłędny. Ponadto podpowiemy, że absolutnie wszystkie dania z karty są ucztą dla podniebienia.
3. Złoty Pstrąg w miejscowości Wołkowyja to jedna z lepszych smażalni pstrąga. Dostaniecie tu cudownie aromatyczną rybkę z widokiem na Zalew Soliński. To jest dopiero klimat.
4. Oberża pod Kudłatym Aniołem w Cisnej to klimatyczne miejsce, gdzie śmiało możecie rozpieszczać kubki smakowe regionalnymi przysmakami, takimi jak pierogi razowe z bryndzą, bojkowskie z kaszą gryczaną i białym serem, a także lokalne fuczki.
Podpowiemy, że restauracja ta czynna jest cały rok. Wpiszcie sobie ją w kajet bo nie ma wielu takich miejsc otwartych po sezonie.
5. Osada Ostoja w Stężnicy to również psiolubne miejsce. Jadąc odwiedzić Zygmunta na jego wypale w retortach warto wpaść tu na obiad. Polecamy kwaśnicę, placki bo bieszczadzku oraz przepysznego pstrąga z pieca.
Jakie bieszczadzkie atrakcje można odwiedzić z Psem ?
Zdecydowanie wiele miejsc udało nam się odwiedzić i nie było najmniejszych problemów z wejściem. Sprawdziliśmy to sami podróżując z naszą adoptowaną sunią, jest psem niemałym w typie owczarka niemieckiego, a jednak udało się z nią bez problemu podróżować po atrakcjach regionu.
Odwiedziliśmy między innymi takie miejsca jak :
1. Zapora w Solinie i wypożyczalnia rowerów wodnych. Fajna sprawa, gdy w upalny dzień macie ochotę poszaleć na wodzie i w wodzie.
2. Rejs statkiem z Polańczyka po Zalewie Solińskim. Fajna przygoda - 1,5 godz. pływania i podziwiania zielonych wzgórz nad Soliną, a także wiele ciekawych informacji od przewodnika, który podczas rejsu opowiadał ciekawostki historyczne o Zalewie.
3. Kolej Bieszczadzka, to obowiązkowy punkt programu. Polecamy wakacyjną podróż parowozem który ciągnie widokowe wagoniki. Z nich można podziwiać pasma górskie i dziką przyrodę.
4. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. To fantastyczny, ogromny skansem, położony w Sanoku.
Miejsce to ma wyjątkowy klimat. Poczujecie się jak podczas podróży w czasie. Znajdzieci tu wiele historii opowiedzianych w sposób wyjątkowy, przedmioty których można doknąć, a oddają historię mieszkających tu ludzi.
Stare bojkowskie i łemkowskie chaty, maszyny do wydobywania ropy, pięknie odrestaurowane budynki cerkwi, a całość wkomponowana w uroczy, sielski teren z wieloma łąkami kwietnymi, malwami i słonecznikami. Fantastyczny spacer z psem.
Podsumowując - psiolubnych miejsc zdecydowanie przybywa, będziemy mieć więc rękę na pulsie, by na bieżąco informować Was o tym, co można jeszcze robić z psem w Bieszczadach. :)
Jeśli macie swoje sprawdzone miejsca, podsyłajcie info w komentarzach !!!