Loty widokowe motoparolotnią nad Bieszczadami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Loty paralotnią nad Bieszczadami / Facebook

Loty widokowe motoparolotnią nad Bieszczadami - Zdjęcie główne

foto Loty paralotnią nad Bieszczadami / Facebook

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Atrakcje turystyczne Marzy Ci się lot motoparalotnią? Będąc w Bieszczadach masz możliwość przeżyć taką przygodę i z wysokości ptaka podziwiać piękno tego terenu.

Loty motoparalotnią już od wielu lat przyciągają do siebie wielu chętnych. To idealny sport, by przeżyć niesamowitą przygodę z nutką adrenaliny. 

 

W Bieszczadach jednym z miejsc, gdzie wykonywane są loty jest mini lotnisko w Postołowiu, koło Leska. Loty wykonują piloci Prowing Team zrzeszeni w Fundacji Prowing pod kierownictwem instruktora, pilota Wacława Kuzło

 

Standardowy przelot odbywa się wzdłuż Doliny Sanu w okolicach Zapory Wodnej w Myczkowcach, omijając górę Czulnia, następnie  okolice Uherzec Mineralnych, Olszanicy i Leska. Oczywiście każdy klient może sam zaproponować miejsce nad które chciałby się udać. Jedynym warunkiem jest to, by odległość od miejsca startu nie była dłuższa niż 30 km. Loty odbywają się średnio na wysokości do 1000 m, a w przypadku przelotu nad Jeziorem Solińskim na wysokości 1200 m – mówi nam Pan Wacław Kuzło. 

 

 

Kiedy odbywają się loty?

 

Tu najważniejsza jest pogoda i to ona dyktuje warunki. Przede wszystkim nie może ona stwarzać zagrożenia burzowego, opadów deszczu i wiatru. To właśnie od warunków lotu cena może być zmienna. Obecnie 10 minut lotu kosztuje 250 zł.

 

Ze względu na bezpieczeństwo loty odbywają się w godzinach porannych oraz popołudniowych. Zazwyczaj przed godziną 10.00 i po godzinie 17.00, kiedy słońce nie jest tak mocne. 

 

Przed startem

 

Każdy start zgłaszany jest do Krakowa, gdzie kontrolerzy pilnują, aby nie doszło do zderzenia bądź spotkania na niebie dwóch maszyn. Musimy dostosować się do ograniczeń ze względu na strefę nadgraniczną.  Gdy lecimy na wschód i wiemy, że znajdziemy się nad tą strefą musimy wcześniej zgłosić to do Straży Granicznej – dodaje Pan Wacław Kuzło.

 

Przed startem przeprowadzane jest krótkie szkolenie, dotyczące zachowania i odpowiedniego ułożenia nóg w powietrzu. Następnie każdy musi wypełnić deklarację, w której własnym podpisem potwierdza, że jest osobą zdrową nie zmagającą się z żadnymi poważnymi chorobami.

 

Warto też zwrócić uwagę na ubiór i wziąć pod uwagę to, że wraz ze wzrostem wysokości temperatura spada, a wiatr potęguje uczucie chłodu.

 

W czasie lotu, pasażer siedzi upięty w uprząż i za każdym razem na pamiątkę nagrywany jest krótki film. 

 

Kto może odbyć lot motoparalotnią?

 

W tej kwestii jest kilka ograniczeń. Przede wszystkim waga, która nie może być mniejsza jak 40 kg a wyższa jak 95 kg. Jednym z warunków lotu jest ukończony osiemnasty rok życia, w innym przypadku rodzice muszą wyrazić zgodę i powinni być obecni na lotnisku (dotyczy to osób, które skończyły 16 lat a nie osiągnęły jeszcze pełnoletności). Z wiadomych przyczyn nie jest to atrakcja dla osób z chorobami serca.  

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE