Reklama

Reklama

"Zanocuj w lesie" w Bieszczadach

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności

Reklama

„Zanocuj w lesie” to ogólnopolski projekt Lasów Państwowych, który ruszył 1 maja 2021 r. Skierowany jest przede wszystkim do miłośników bushcraftu i  survivalu. Na pewno znajdą się też chętni, którzy po prostu chcieliby spędzić noc w lesie „na dziko”, nie łamiąc przy tym przepisów. Teraz jest to możliwe.

Zanocuj_w_lesie
Fot. Lasy Państwowe
„Zanocuj w lesie” to efekt trwającego ponad rok pilotażu, który zakończył się sukcesem. W związku z tym, Lasy Państwowe udostępniły obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Lasy Państwowe szacują, że społeczność związana z aktywnością terenową, nastawioną na kontakt z przyrodą, obserwację natury i samowystarczalność wynosi ok. 40 tys. osób i stale rośnie. 

Bieszczadzkie biwakowanie

Bieszczadzkie Nadleśnictwa: Baligród, Cisna, Lutowiska, Stuposiany i Ustrzyki Dolne również znajdują się w tym programie. W galerii zdjęć poniżej znajdziesz mapki z wyznaczonymi przez Nadleśnictwa terenami, w których możesz legalnie biwakować. 

Zanim zanocujesz w lesie
Fot. Lasy Państwowe
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszaru, na którym chcesz przebywać i lokalizacją miejsc do rozpalania ogniska. Warto też zapoznać się z mapą okresowego zakazu wstępu do lasu, który jest związany z prowadzeniem gospodarki leśnej przez leśnictwa oraz zasadami bezpiecznego korzystania z lasu. 

Regulaminy, mapy i zasady znajdują się na stronach nadleśnictw biorących udział w projekcie. 

Jeżeli zamierzasz nocować w lasach bieszczadzkich to pamiętaj, że występują tutaj groźne drapieżniki takie jak wilk i niedźwiedź. W związku z tym zachowaj szczególną ostrożność, a wcześniej zapoznaj się z instrukcją jak się zachowywać podczas spotkania z niedźwiedziem. Poza tym część terenu lasów bieszczadzkich znajduje się w strefie nadgranicznej, więc należy stosować się do przepisów związanych z ochroną granic obowiązujących w tej strefie.

Pamiętaj też, że na obszarze lasów bieszczadzkich nie we wszystkich miejscach jest zasięg. Dlatego przed planowanym pobytem zainstaluj sobie aplikację „RATUNEK”, dzięki której będziesz mógł w razie potrzeby wezwać pomoc.  

Zgłoszenie pobytu

Jeżeli planujesz nocleg w grupie większej niż 9 osób lub/i na dłużej niż 2 noce musisz wysłać zgłoszenie pobytu. W tym celu trzeba wypełnić formularz nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.  Biwakować możesz tylko w przypadku otrzymania pozytywnej odpowiedzi.

Granice obszarów do biwakowania nie będą w żaden sposób oznaczane, dlatego warto zapoznać się z oznaczonymi granicami na mapie. 

W związku z programem „Zanocuj w lesie” na wyznaczonych obszarach nie ma specjalnie wybudowanej infrastruktury typu wiaty czy ławki. To wyłącznie dzikie fragmenty lasu. Z tych obszarów nie można również pozyskiwać drewna, można jedynie korzystać z owoców runa leśnego i grzybów. 

Poza tym pamiętaj, że wjazd do lasu pojazdami jest zabroniony. 

Pamiętaj o tym, żeby pozostawić po sobie miejsce nienaruszone, a ze sobą zabrać wszystkie odpadki i śmieci. 

[Best_Wordpress_Gallery id="217" gal_title="Zanocuj w lesie - mapki"]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy