reklama
reklama

Warto dbać o zdrowie. W Olszanicy odbyły się warsztaty poświęcone cukrzycy [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Cukrzyca jest obecnie dość często diagnozowaną chorobą, a zagrożenie jakim jest jej występowanie niestety nie maleje. Mimo wszystko można z nią żyć, jednak najważniejsza jest samokontrola, co niejednokrotnie powtarzano podczas spotkania fundacji „Z cukrzycą na Ty” z mieszkańcami Olszanicy i okolic.
reklama

Cukrzyca to poważna cywilizacyjna choroba, o której cały czas warto mówić. W związku z tym w Domu Ludowym w Olszanicy zorganizowano specjalne warsztaty pt. „Uciekamy od cukrzycy”, które poprowadził profesor doktor habilitowany inżynier Artur Rydosz, prezes fundacji „Z Cukrzycą na Ty”. Uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko posłuchać niezwykle interesującej prelekcji, ale również zbadać sobie za darmo poziom cukru. Wszystko to z zachowaniem pełnego profesjonalizmu i estetyki. Ponadto mieszkańcy dzięki przygotowanej ankiecie, mieli okazje sprawdzić swoją wiedzę na temat cukrzycy.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to cywilizacyjna choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Związana jest z nieprawidłowym wydzielaniem i/lub działaniem insuliny w organizmie. Szacuje się, że blisko 2,7 milionów dorosłych Polaków – w wieku 20-79 lat – żyje z cukrzycą. Prawie 1,7 miliona osób pozostaje niezdiagnozowanych. Co roku z powodu tej choroby i związanych z nią powikłań umiera ponad 50 tysięcy osób. W przypadku cukrzycy niezwykle istotne jest jej wczesne rozpoznanie oraz właściwa kontrola, które pozwalają zapobiec powikłaniom i prowadzić aktywne życie.

Cukrzyca nie boli. Nazywamy ją cichym zabójcą, ponieważ przez wiele lat może w ogóle nie dawać o sobie żadnych oznak. To co trzeba zauważyć, to cztery objawy cukrzycy: brak energii, utrata wagi, częste oddawanie moczu i nadmierne pragnienie

- mówił podczas spotkania Artur Rydosz, prezes fundacji „Z Cukrzycą na Ty”, której celem jest pokazywanie tego, że można żyć „na Ty” z tą chorobą.

Przede wszystkim samokontrola, prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna

Jeżeli mamy zdiagnozowaną cukrzycę, powinniśmy wiedzieć jak samemu sobie z nią radzić. Bardzo ważna w tym wszystkim będzie samokontrola, a w tym wykonywanie odpowiednio często pomiarów za pomocą glukometru, by utrzymać prawidłowy poziom glukozy. Najbardziej wiarygodne i porównywalne wyniki daje kontrolowanie glikemii przy użyciu jednego wybranego sprzętu wysokiej jakości. Częstość badań glukometrem ustala lekarz, w zależności od rodzaju cukrzycy i sposobu leczenia. Warto pamiętać, że dokładne wykonywanie pomiaru zależy od nas samych. Aby uniknąć błędów należy przestrzegać kilku prostych zasad, związanych z użytkowaniem glukometru: dokładne mycie rąk przed wykonaniem kontroli, właściwe użytkowanie sprzętu oraz zachowanie bezpieczeństwa podczas nakłuwania.

Do każdego pomiaru zalecane jest używanie nowego lancetu (igły), ponieważ chroni to przed ewentualnym zakażeniem

- podkreślał Artur Rydosz.

Podczas prelekcji w Olszanicy zwrócono również uwagę na prawidłowy sposób żywienia. Dieta osób z cukrzycą nie musi być skomplikowana, a same zasady prawidłowego odżywania są podobne do tych, które powinny stosować osoby zdrowe. Istotne jest regularne spożywanie posiłków, kontrola spożywczych porcji i kalorii oraz wybieranie produktów, które zapewnią organizmowi odpowiednią ilość białka, tłuszczu, witamin oraz składników mineralnych. Mówiono także o aktywności fizycznej, gdzie regularny ruch u pacjentów z cukrzycą przynosi wiele korzyści, między innymi pomaga zmniejszyć masę ciała, podnosi wydolność układu krążenia, wzmacnia układ ruchu i poprawia samopoczucie. Zanim jednak rozpoczniemy aktywność, warto omówić jej zasady z lekarzem prowadzącym. Specjalista wyjaśni, w jaki sposób ćwiczyć, by nie doprowadzić do hipoglikemii, czyli niedocukrzenia.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama