Pierwszy ogród sensoryczny w Bieszczadach staje się faktem. Ta specjalna przestrzeń tworzona jest na niezagospodarowanym do tej pory terenie w Ustrzykach Dolnych, tuż za pomnikiem żołnierzy poległych w walce z UPA. „Będzie to miejsce zarówno dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, w którym poprzez pobudzanie wszystkich zmysłów będzie mógł się wyciszyć, obniżyć poziom stresu, w efekcie poprawiając poziom koncentracji” – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.
Ogród sensoryczny to miejsce dla każdego. Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną będzie spełniać także funkcje terapeutyczne oraz edukacyjne. Ogród podzielony zostanie na strefy, w których każdy będzie mógł wpłynąć na dany zmysł, ponieważ przestrzenie będą obfitowały w dany rodzaj roślin lub element małej architektury.
Nasadzamy różne rodzaje gatunków drzew, krzewów, traw, kwiatów, które będą różnić się terminem wzrostu, kwitnienia i owocowania. Ważną rolę odegrają rośliny zimozielone oraz gatunki ozdobne zimą, dzięki którym zarówno mieszkańcy, jak i turyści będą mogli przebywać na świeżym powietrzu cały rok. Aktualnie przygotowujemy się, żeby było w nim jak najpiękniej. Już kwitnie spora ilość kwiatów, można spróbować owoców
- zauważa Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.
Jak podkreśla burmistrz Romowicz, każda przestrzeń zielona w mieście jest na wagę złota, tym bardziej cieszy fakt podejmowania przez mieszkańców działań w tym kierunku. To kolejny krok w stronę dbałości o zdrowe, ekologiczne podejście do gospodarowania terenem użyteczności publicznej.
Ogród sensoryczny to jednak dużo więcej. Ma on wpływ na pobudzanie zmysłów poprzez odpowiedni dobór roślin. Takie miejsce w centrum miasta to okazja do odpoczynku, odprężenia po ciężkim dniu pracy, do relaksu
- dodaje.
Strefy w ogrodzie sensorycznym w Ustrzykach Dolnych
Strefa Wzroku: nasadzone zostaną rośliny o intensywnych barwach, zarówno liści jak i kwiatów między innymi: tulipany, hiacynty, żurawki, hortensje, funkie, lawenda, trawy ozdobne i wiele innych.Strefa Słuchu: w tej strefie można będzie się zatrzymać, usiąść na ławce lub trawie i wsłuchiwać w delikatny szum drzew, wiatru, szelest liści, świergot ptaków, chrzęst żwiru pod nogami.
Strefa Węchu: na tym obszarze rośliny dobrane będą w taki sposób, aby natężenie zapachów było jak najintensywniejsze. Wśród hiacyntów, piwonii, lawendy odnajdziemy tutaj posadzone w skrzynkach różnego rodzaju zioła. Rozpoznawanie roślin może stać się ciekawym i niepowtarzalnym doświadczeniem.
[Best_Wordpress_Gallery id="833" gal_title="Ustrzyki Dolne - ogród sensoryczny"] Strefa Smaku: kącik ziołowy (mięta, szałwia, bazylia, rozmaryn, oregano, majeranek, tymianek itd.) oraz kącik owocowy (borówka amerykańska, porzeczki, jabłka).
Strefa Relaksu: obejmować będzie kilka urokliwych zakątków położonych w różnych częściach ogrodu. Można będzie usiąść i odpocząć na drewnianych ławkach. Miejsca te otoczone zostaną ciepłymi barwami, przyjemnymi dźwiękami i zapachem otaczającej przyrody wprowadzającej w nastrój odprężenia.
Dodatkowo elementem łączącym ogród słuchu i dotyku będzie ścieżka sensoryczna, czyli tak zwana ścieżka bosych stóp. Nawierzchnie ścieżki zostaną zbudowane z sektorów wypełnionych różnymi materiałami: rozdrobnioną korą, piachem, żwirem, płaskimi kamieniami, zrębkami drewna, szyszkami. Z ogrodu sensorycznego będzie mógł skorzystać każdy, niezależnie od wieku już początkiem września. Ogród sensoryczny to działanie realizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego na rok 2022.