Nie w sierpniu, a prawdopodobnie we wrześniu nowy obiekt na Połoninie Wetlińskiej zostanie oficjalnie otwarty i udostępniony turystom. „Już 24 września ponownie będzie można pójść szlakiem do Chatki Puchatka” – napisali w mediach społecznościowych ratownicy bieszczadzkiego GOPR-u.
Data otwarcia nowego obiektu na Połoninie Wetlińskiej już od dawna wzbudza ogromne zainteresowanie. Dotychczas nie podawano żadnych dokładnych informacji na ten temat. Dwa tygodnie temu dr Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego mówił o oczekiwaniu na uzyskanie wymaganych prawnie pozwoleń, między innymi na użytkowanie obiektu.
Kilka dni temu ratownicy bieszczadzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w jednym z wpisów w mediach społecznościowych napisali jako pierwsi o możliwym terminie oddania obiektu do użytku. „Już 24 września ponownie będzie można pójść szlakiem do Chatki Puchatka. Tak jak w poprzedniej, tak i w tej nowej będziemy mieć swoją dyżurkę” – czytamy we wpisie goprowców.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Od lipca można bezpieczniej zwiedzić ruiny zamku na górze Sobień. Wszystko to za sprawą przeprowadzonych prac [ZDJĘCIA+VIDEO]
Co zobaczymy w nowym obiekcie?
Rozbiórka Chatki Puchatka i budowa nowego schronu rozpoczęła się w maju 2020 roku i od tego czasu popularny obiekt nie jest dostępny dla turystów. Chatka na Połoninie Wetlińskiej była najwyżej położonym obiektem w Bieszczadach Zachodnich, a jednocześnie na całym Podkarpaciu. Posiadała ona ponad 20 miejsc noclegowych w dwóch salach zbiorowych. Po przebudowie obiekt nadal w pierwszej kolejności będzie służył turystom, jako miejsce dziennego wypoczynku i schronienia na wypadek np. załamania pogody. Dodatkowo, będzie można tu nabyć pamiątki, napić się kawy, herbaty czy obejrzeć materiały multimedialne o Bieszczadzkim Parku Narodowym. Ponadto, na górnej kondygnacji udostępniona zostanie z czasem tak zwana „podłoga” dla osób, które zaplanowały dłuższą wędrówkę głównym szlakiem beskidzkim.[Best_Wordpress_Gallery id="837" gal_title="Nowy obiekt na Połoninie Wetlińskiej"] Będzie to również punkt goprowców, którzy mają wydzielone dwa pomieszczenia – stróżówkę oraz magazyn na sprzęt ratowniczy. Przy schronie działa również Posterunek Meteorologiczny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dla którego funkcjonowania park użycza grunt. Na terenie BdPN są jeszcze 3 tego typu punkty pomiarowe.
Zdjęcie główne: Bieszczadzki Park Narodowy