Odznaka honorowa Gminy Komańcza to stosunkowo nowa, ale już prestiżowa forma wyrażenia wdzięczności lokalnej społeczności wobec tych, którzy z oddaniem i skutecznością działają na rzecz jej rozwoju, kultury, infrastruktury i dziedzictwa historycznego. Odznaka została ustanowiona w 2023 roku i przyznawana jest uchwałą Rady Gminy osobom fizycznym i prawnym, które zasłużyły się dla Komańczy swoją działalnością.
Fizycznie odznaka ma formę srebrzonego i oksydowanego medalu o średnicy 36 mm. Na awersie widnieje wizerunek gryfa z herbu Komańczy otoczony wieńcem z liści wawrzynu – symbolem zasług i trwałości. Na rewersie widnieje napis: „Za zasługi dla Gminy Komańcza” wraz z danymi odznaczonego i datą przyznania. Całość zawieszona jest na biało-niebieskiej wstążce – kolorystyka nawiązuje do barw gminy. To nie tylko symbol uznania, ale konkretna forma zapisania w historii lokalnej społeczności.
Promotor pamięci i strażnik idei Prymasa Tysiąclecia
Pierwszym wyróżnionym był Adam Pęzioł, prawnik, menedżer, były wysokiej rangi urzędnik państwowy, a dziś przede wszystkim prezes Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy. Człowiek, którego życiorys łączy działalność administracyjną z pasją do historii i troską o pamięć narodową. Adam Pęzioł jest absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także byłym stypendystą Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. W przeszłości pełnił liczne funkcje publiczne: był między innymi podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz w Ministerstwie Finansów, wiceprezesem Urzędu Zamówień Publicznych, doradcą prezesa NIK, wojewodą krośnieńskim, przemyskim i opolskim, a także dyrektorem Polskiej Spółki Gazownictwa w Jaśle.Jego najważniejsza misja ostatnich lat rozgrywa się jednak w sferze pamięci i duchowości – jako współtwórca Ośrodka Myśli Prymasa Wyszyńskiego. Dzięki jego zaangażowaniu w Komańczy organizowane są konferencje, koncerty i wydarzenia edukacyjne przypominające postać prymasa. Od 2017 roku zorganizowano 45 wydarzeń, w tym 19 konferencji naukowych i seminariów, 12 uroczystości religijno-kulturalnych i 7 koncertów, w tym koncert Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej podczas beatyfikacji Wyszyńskiego w 2021 roku.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Adam Pęzioł ma również zasługi dla rozwoju infrastruktury – dzięki jego staraniom powstał parking w Komańczy Letnisku oraz przebudowano drogę gminną prowadzącą do klasztoru.
Dziękuję z całego serca za to wyróżnienie. Nie traktuję go jako osobistego zaszczytu, ale jako potwierdzenie słuszności misji, którą od lat realizuję z głębokim przekonaniem. To nie jest działalność. To służba. Służba idei, wspólnocie i pamięci o człowieku, który w najciemniejszych czasach pokazał Polsce światło. Wyszyński nie tylko pisał słowa Jasnogórskich Ślubów. On wykuwał przyszłość Polski w duchowym sensie. Przebywając w tym miejscu, z dala od Warszawy, z dala od biskupów, z dala od polityki – był najbardziej wolnym człowiekiem w zniewolonym kraju. I tę wolność duchową musimy chronić, pielęgnować, a przede wszystkim przekazywać kolejnym pokoleniom. Nasze stowarzyszenie to nie tylko konferencje i koncerty. To przestrzeń spotkania, refleksji, modlitwy, ale też dialogu. Dialogu, który dziś – w świecie podziałów – jest tak potrzebny. Cieszę się, że dzięki wsparciu samorządów – zwłaszcza gminy Komańcza i województwa podkarpackiego – mogliśmy stworzyć coś trwałego. To odznaczenie dedykuję wszystkim, którzy wierzą, że wartości nie przemijają. Że prymas Wyszyński nie jest postacią z pomnika, ale przewodnikiem – żywym, aktualnym, bliskim
– mówił Adam Pęzioł.
Marszałek Władysław Ortyl, architekt rozwoju Podkarpacia
Drugim wyróżnionym był marszałek Władysław Ortyl. Władysław Ortyl to inżynier lotniczy, samorządowiec i polityk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, od 2013 roku pełniący funkcję marszałka województwa podkarpackiego. W jego biografii znajdziemy między innymi funkcje sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej w Senacie, a także wysokie stanowiska w Komitecie Regionów UE. Od 2022 roku pełni funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. To jednak nie dyplomy i stanowiska były podstawą przyznania mu odznaki honorowej Gminy Komańcza, lecz konkretne działania. Współpraca Urzędu Marszałkowskiego z lokalnym samorządem przełożyła się na realizację licznych inwestycji o strategicznym znaczeniu: przebudowę drogi wojewódzkiej nr 897 wraz z czterema mostami, remont drogi do klasztoru sióstr nazaretanek, budowę parkingu w Komańczy Letnisko, inwestycje wodno-kanalizacyjne, zakup nowego wozu strażackiego dla OSP w Rzepedzi czy budowę i modernizację dróg rolniczych. Równie istotne były działania strategiczne: przekazanie nieruchomości gminie, rewitalizacja dziedzictwa historycznego (np. zabytkowy słup graniczny w Radoszycach) oraz modernizacja szlaku Głównego Szlaku Beskidzkiego.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
W swojej wieloletniej działalności samorządowej miałem okazję odbierać różne wyróżnienia, ale to dzisiejsze ma dla mnie szczególne znaczenie – właśnie ze względu na miejsce, w którym się znajdujemy, oraz osobę, której pamięć łączy nas wszystkich o Prymasie Tysiąclecia Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Uważam, że jako samorząd województwa podkarpackiego mamy obowiązek nie tylko pielęgnować pamięć o tej wielkiej postaci, ale także wspierać rozwój takich miejsc jak Komańcza – miejsc głęboko zakorzenionych w historii i duchowości naszej ziemi. Troska o przestrzeń publiczną, o rozwój infrastruktury, o jakość życia mieszkańców – to nie tylko kwestia administracyjna, ale też moralna odpowiedzialność. Bo to miejsca takie jak Komańcza budują tożsamość całego Podkarpacia. W gminie Komańcza bardzo ważną rolę odgrywa wielokulturowość. Jesteśmy na styku tradycji, wyznań i kultur, które wzajemnie się ubogacają. Ta różnorodność to nie przeszkoda – to ogromny potencjał. I właśnie dlatego rozpoczynamy w tym roku nową inicjatywę – Festiwal Karpackie Zwierciadło Kultur. To projekt, który – choć dopiero raczkuje – ma ambicję stać się przestrzenią, w której odbije się całe bogactwo kulturowe naszego regionu. W ramach tego festiwalu chcemy promować lokalne inicjatywy, stowarzyszenia, wydarzenia
– podkreślił marszałek Władysław Ortyl.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Nie zabrakło głosu gospodarza gminy – wójta Komańczy Romana Bzdyka, który od lat konsekwentnie rozwija gminę z szacunkiem dla jej historii i tożsamości.
My młodzi ludzie, poszukujemy wzorców i autorytetów. Śmiało można powiedzieć, że Adam Pęzioł i marszałek Władysław Ortyl właśnie takimi autorytetami są. Nie ukrywam – czasem, w pozytywnym sensie, zazdrościmy Waszej wiedzy, doświadczenia i pozycji. Ale to właśnie z takiej zdrowej zazdrości rodzi się inspiracja i pragnienie, by dorastać do tego poziomu. To wielkie szczęście, że przyszło nam współpracować. Każdy z nas wie, że gmina Komańcza naprawdę się rozwija, jest to swoisty plac budowy, dzięki osobistemu zaangażowaniu marszałka Władysława Ortyla i Adama Pęzioła
– mówił wójt Roman Bzdyk.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Można powiedzieć, że gmina Komańcza to peryferia Podkarpacia, gmina przygraniczna. Staramy się razem z naszymi pracownikami bardzo mocno działać na rzecz poprawy życia mieszkańców i również zaznaczamy swoją obecność na mapie Podkarpacia, co podkreślił również marszałek Władysław Ortyl. Dobra współpraca z zarządem województwa, ale również radni z wójtem, to realnie przekłada się na taką ilość inwestycji jaka jest co roku w gminie Komańcza. W tym roku również planujemy wiele inwestycji
– dodał Paweł Rysz, zastępca wójta gminy Komańcza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.