reklama

W powiecie bieszczadzkim coraz więcej mieszkań

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

W powiecie bieszczadzkim coraz więcej mieszkań - Zdjęcie główne

Ustrzyki Dolne | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności„Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”. Tak często w żartach mawiają mieszkańcy innych rejonów kraju, zwłaszcza miasta, myśląc o dziewiczych, niezasiedlonych terenach z dala od cywilizacji. Tymczasem, jak wynika z danych, cywilizacja coraz bardziej wdziera się w nasz region – przynajmniej na teren powiatu bieszczadzkiego.
reklama

W 2023 roku województwo podkarpackie odnotowało spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania oraz liczby rozpoczętych budów w porównaniu z poprzednim rokiem. Interesujący jest fakt, że wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania zanotowano jedynie w czterech powiatach, w tym między innymi w powiecie bieszczadzkim. W roku 2023 oddano do użytkowania 5827 nowych budynków mieszkalnych (wyłączając budynki nieprzystosowane do stałego zamieszkania oraz budynki zbiorowego zamieszkania) w województwie podkarpackim. Liczba nowych budynków mieszkalnych była o 1271 mniej niż w poprzednim roku, co stanowi spadek o 17,9% (w Polsce odnotowano spadek o 12,1%).

W województwie podkarpackim w 2023 roku przekazano do użytkowania 8630 mieszkań, co oznacza spadek o 2585 lokali w porównaniu z rokiem 2022 (spadek o 23,0%). W miastach oddano do użytkowania 52,8% ogółu mieszkań, natomiast na wsi było to 47,2% (w poprzednim roku odpowiednio 54,6% i 45,4%). Najwięcej mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oddano do użytkowania w Rzeszowie (11,0), a następnie w powiatach: rzeszowskim (6,3) i bieszczadzkim (5,9). Najniższy wskaźnik ten zanotowano w powiecie jasielskim (1,3), a kolejno w powiatach przemyskim (2,2) i lubaczowskim (2,3).

reklama

W porównaniu z rokiem 2022 wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania zaobserwowano jedynie w czterech powiatach: bieszczadzkim (ponad 2,2-krotny wzrost), przeworskim (o 23,1%), ropczycko-sędziszowskim (o 10,9%) oraz leżajskim (o 4,0%). W pozostałych powiatach odnotowano spadek, gdzie największy miał miejsce w Krośnie (o 61,8%), a następnie w powiatach dębickim (o 52,0%) i przemyskim (o 35,3%).

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama