reklama
reklama

Ustrzyki Dolne uczciły 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Ustrzyki Dolne uczciły 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
49
zdjęć

Ustrzyki Dolne uczciły 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja | foto Kamil Mielnikiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook
AktualnościPodniosła uroczystość, przemówienia, występy artystyczne oraz tradycyjny pochód ulicami miasta. Tak mieszkańcy Ustrzyk Dolnych upamiętnili 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
reklama

Każdego roku 3 maja w Polsce obchodzone jest święto, które nie tylko przypomina o wielkiej przeszłości, ale także skłania do refleksji nad współczesnym znaczeniem wolności, jedności i praw obywatelskich. Konstytucja 3 maja, uchwalona w 1791 roku, uznawana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą. To symbol dążeń Polaków do suwerennego i sprawiedliwego państwa.

W Ustrzykach Dolnych rocznica ta obchodzona jest z należytą powagą i zaangażowaniem całej lokalnej społeczności. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w Ustrzyckim Domu Kultury, gdzie licznie zgromadzili się mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, młodzież szkolna oraz poczty sztandarowe.

Uroczysty początek wydarzenia

Wydarzenie zainaugurowano patriotyczną pieśnią, która wprowadziła uczestników w atmosferę święta narodowego. Chwilę później na sali wprowadzono poczty sztandarowe, co nadało uroczystości wyjątkowego charakteru. Wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy, manifestując jedność i przywiązanie do wartości narodowych. Ważnym punktem programu było wystąpienie burmistrza Ustrzyk Dolnych, Michała Wnuka, który podkreślił, że Konstytucja 3 maja była wyrazem odwagi i dalekowzroczności twórców reform.

reklama

Konstytucja jest dla mnie wyrazem rewolucyjnej odwagi i głębokiego patriotyzmu. Była dowodem na to, że my Polacy potrafimy myśleć o przeszłości, dlatego dziś w tym symbolicznym dniu chciałbym podkreślić znaczenie naszej obecności tutaj razem. Wspólne celebrowanie tego typu rocznic jest nie tylko hołdem dla przeszłości historii, ale budowaniem wspólnoty na dziś i jutro

– zaznaczył.

Burmistrz przypomniał również o współczesnym znaczeniu Konstytucji, mówiąc o jej roli w gwarantowaniu praw obywatelskich niezależnie od wyznania, płci, pochodzenia czy poglądów politycznych. Na zakończenie swojego przemówienia zaapelował o poszanowanie tych wartości podczas zbliżających się wyborów i wskazał, że różnice w poglądach powinny wzbogacać debatę publiczną, a nie pogłębiać podziały.

reklama

Występy artystyczne i msza święta

Po przemówieniach uczestnicy mieli okazję podziwiać występy artystyczne. Na scenie zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego „Bandanki”, który swoim występem przybliżył zebranym elementy polskiego folkloru i tradycji. Kolejnym punktem programu był występ muzyczno-słowny uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych. Młodzi artyści z zaangażowaniem przypomnieli publiczności o znaczeniu symboli narodowych i polskiej historii.

Po części oficjalnej zgromadzeni przeszli do kościoła pw. NMP Królowej Polski, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. W homilii również podkreślano wagę jedności, solidarności i odpowiedzialności za wspólne dobro. Kościół wypełnił się mieszkańcami, którzy tego dnia chcieli nie tylko świętować, ale także modlić się za Polskę.

 

Złożenie kwiatów i hołd bohaterom

Kulminacyjnym momentem obchodów był pochód na ustrzycki Rynek, który zakończył się złożeniem kwiatów pod pomnikiem. To symboliczne wydarzenie było wyrazem pamięci o tych, którzy walczyli o wolność, niezależność i prawa obywatelskie. Pochód, prowadzony przez poczty sztandarowe, był świadectwem szacunku, jakim mieszkańcy darzą narodowe tradycje.

reklama

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Ustrzykach Dolnych miały nie tylko wymiar historyczny, ale były również okazją do refleksji nad współczesną Polską. Uczestnicy wydarzenia podkreślali, że dziś, w czasach niepewności i wyzwań społeczno-politycznych, wspólne świętowanie takich rocznic przypomina o fundamentach, na których zbudowane jest państwo polskie. Wartością tych obchodów była także integracja lokalnej społeczności – od najmłodszych po seniorów – którzy razem uczestniczyli w uroczystościach, pokazując, że patriotyzm nie zna wieku ani podziałów.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo